CHP liderinden Suriye uyarısı: Sakın ha!

CHP liderinden Suriye uyarısı: Sakın ha!
CHP liderinden Suriye uyarısı: Sakın ha!
Askerin Suriye topraklarına girip tampon bölge oluşturacağı iddialarıyla ilgili konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu "Sakın ha. Bu iş Saray'da oturmaya benzemez.Bari Başbuğ'u dinlesinler" diye uyardı.

RADİKAL- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hürriyet gazetesinden Şükrü Küçükşahin'e konuştu. Koalisyon görüşmeleri öncesi hükümeti Suriye’ye girme senaryoları nedeniyle uyaran CHP lideri 'Sakın ha' dedi. Erdoğan’ın açıklamalarını “Bu iş Saray’da oturmaya benzemez” diye eleştiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 

“Baştan beri Suriye politikasının yanlışlığını ısrarla dile getiren tek genel başkanım. Yanlışlıklarını örtmek için beni ve partimi suçlayarak çıkış aradılar. Yeri geldi ‘Biz Ortadoğu’da oyun kurucu, rol dağıtıcıyız’ dediler. Ben de ‘Siz Ortadoğu’da oyun kurucu değilsiniz ama ülkeyi şamar oğlanı haline getirdiniz’ demiştim. Bugün Türkiye, onların izlediği politika nedeniyle, Ortadoğu’nun ağır faturasını ödüyor. Cilvegözü, Reyhanlı, Niğde saldırıları ödediğimiz bedelin gün yüzüne çıkan terör bölümleridir. Ayrıca 2 milyonu aşkın Suriyelinin gelişi de terör dışındaki yönüdür. Ülkelerini terk etmek zorunda olan Suriyelilerin de Türkiye’de ödedikleri ağır fatura var.

O KIZ ÇOCUĞUNUN FOTOĞRAFI

Küçük bir Suriyeli kız çocuğu, soğukta kırmızı ışıkta bekleyen otobüsün egzoz dumanında ısınmaya çalışıyor. Bu fotoğraf iktidarın izlediği dış politikanın fotoğrafıdır. Şimdi Suriye’ye girme çabası var. Daha önce de bu niyetler bir şekilde kamuoyuna yansımıştı, Dışişleri Bakanlığı’ndaki bir toplantı (Ses kayıtları ortaya çıkan Suriye’yle ilgili kozmik toplantı) vesilesiyle. Süleyman Şah Türbesi çerçevesinde tartışma yapılmıştı hani...

BU SÖZÜM YÜZDE 40’A

Eğer bir ülke dünyadan soyutlanıyorsa, bunu sokaktaki vatandaşın da düşünmesi lazım. Bu sözüm, AKP ’ye yüzde 40’ın üzerinde oy veren kardeşlerimedir. Türkiye’nin itibarını korumak sadece benim değil, 77 milyon vatandaşın ortak görevi olmalı. Şimdi bir geçici hükümet var, bunu unutmasınlar. Bu hükümetle Suriye’ye girme senaryoları tartışılıyor. Bu konuda önce konuşması gereken Başbakan’dır, Cumhurbaşkanı değil. Önce Cumhurbaşkanı konuşuyor, sonra Başbakan konuşuyorsa yönetimde sorun var demektir. Vesayetin henüz aşılmadığını gösterir bu.

BAŞBUĞ’U DİNLESİNLER

Suriye’ye girmeye kalkarlarsa bugün yaşadığımız faturadan daha ağırını ödemeye hazır olmalıyız. Bu iş Saray’da oturmaya benzemez. Uluslararası dengeleri baştan beri AKP hükümeti okuyamadı, o nedenle bu noktaya geldik. Şimdi hiç değilse, eski bir Genelkurmay Başkanı’nın (‘Bu iş Suriye devleti ile çözülsün’ diyen İlker Başbuğ) sözlerine kulak versinler. Türkiye’yi maceraya sürüklemesinler.
Uyarıyorum, sakın ha! Bu senaryo Türkiye’ye ağır bedeller ödetti, ödetmeyi sürdürür. En tehlikeli olanı dış politikayı iç politika unsuru haline getirmektir. Maalesef AKP bunu yaptı. Korkarım devam etme niyetinde. Bu ülkenin sadece bir yurttaşı olarak da hükümeti sağduyuya davet ediyorum. CHP Genel Başkanı olarak ise Türkiye’yi maceraya sürüklememeleri için uyarıyorum; çünkü bedeli ağır olur. Bedeli de siyasilerden çok sokaktaki vatandaş öder. O nedenle sokaktaki vatandaşa özellikle sesleniyorum.

SAVAŞI İLK ÇARE GÖRENLER

Ezidiler’in yaşadığı dram gazetelerin manşetlerinde yer alıyor. Bu dramı yaşatanlar kimler? Bu politikayı güdenler kimler? Savaşı son çare olarak değil de ilk çare olarak düşünen bir zihniyet, ülkeyi aydınlığa, refaha taşıyamaz.”


  http://www.radikal.com.tr/138804013880403

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çok doğru - user383538

  Biz savaş istemiyoruz. Sakın ha AKP ile koalisyon kurmayın, istemiyoruz.

  sakın ha - user383887

  SURİYE?YE girersek SAVAŞI topraklarımıza da taşırız. Suriye sınırımız uzun ama dümdüz. SAVAŞA gireceğimize sırırlarımız koruyalım. Kontrolünü sağlayacağımız yerlere kapı yaparak sınırımıza TEL ÖRGÜ veya DUVAR örelim. SURİYE de sınırımızda yeni ?KÜRT veya IŞID? devleti istemiyorsak, Toprak bütünlüğünü sağlasın diye SURİYE de ESAD rejimi ile iş birliği yapalım.

  sayın kılıçdaroğlu bu korkunç maceracı bir sorumsuzluğa karşı C:H:P: ve bütün muhalefet direnmeli . - okkes cavus

  işit bu güne kadar Suriye de ve ırakta hep alevi ve Türkmenleri ezdiler Hristiyanları ve Müslümanları da kesti kesti toplu katliam yaptı kimsenin sesi çıkmadı. hatta çeşitli basın kuruluşlarının yazdıklarına göre işitin Türkiye'de çok rahatça örgütlenip militan taşıdığını ve sınırlardan çok rahat gidip geldiğini yazdılar. şimdi işit Suriye'de biraz sıkışmaya başladı galiba, Suriye'ye girmeye neden gerek duyuluyor. askerimiz bunun vahametini ve sonucunu çok iyi gördüğü için bu anlamsız ve gereksiz maceraya girmek istemiyor. bu maceraya tüm halkımız ve partiler karşı olmalılar. çünkü ülkemize dışarıdan bir saldırı yok ki meşru müdafaa olsun durup dururken neden askerimiz o çöllere gidip hiç uğruna ölsün Suriye'ye askerin girmesi ile ülkemiz çok büyük bir kaosun içine sürüklenmiş olacak bu kadar korkunç gelişmeleri nasıl göze alırlar bunu anlamak çok zor siyasi partiler sendikalar dernekler halkını uyarmalılar ...