@sarikayaercan

CHP liderinin listesinde 5 sürpriz isim 

CHP liderinin listesinde 5 sürpriz isim 
CHP liderinin listesinde 5 sürpriz isim 
CHP lideri kontenjan adayları listesinde 5 sürpriz isme yer verdi. Türkiye Ermenilerinden Selina Özuzun Doğan, İlhan Kesici, Zekeriya Temizel, Hilmi Yarayıcı ve gazeteci Utku Çakırözer kontenjan listelerinde yer alarak neredeyse Meclis'i garantileyen sürpriz isimler oldu. 
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Günlerdir kontenjan listeleri ve merkez yoklaması ile belirlenecek adaylar üzerinde çalışan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu listesinde yer vermediği kadar listeye aldığı isimlerde de sürprizler yaptı. Yıllardır birlikte çalıştığı birçok milletvekilini ve genel başkan yardımcılarını liste dışı bırakan Kılıçdaroğlu en büyük sürprizi İstanbul 2. Bölge’de yaptı. 1. sıradaki kadın kontenjanı için aylardır Prof. Dr. İştar Gözaydın ismi konuşuluyordu. Ancak listeye 1. sıradan Türkiye Ermenilerinden 38 yaşındaki Avukat Selina Özuzun Doğan girdi. Notre Dame De Sion Fransız Lisesi ve Galatasaray Hukuk Fakültesi mezunu, Bilgi Üniversitesi’nde de yüksek lisans yapan Doğan, Ermenice ve Türkçe’nin yanı sıra Fransızca ve İngilizce biliyor. Eski Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Yervant Özuzun’un kızı ve Hrant Dink davası avukatlarından Erdal Doğan’ın da eşi. CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın’ın kardeşi Yalçın Ayaydın’ın şirketinde hukuk müşaviri.   

İşte CHP'nin 7 Haziran milletvekili adayları


İLHAN KESİCİ DE SÜRPRİZ OLDU

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun listesinin ikinci sürprizi İlhan Kesici oldu. 2007 yılında CHP'ye üye olup milletvekili seçilen DYP kökenli Kesici 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'in ailesinin damadı. Eski DPT Müsteşarı İlhan Kesici, 2007 yılında, “Allah utandırmasın” diyerek CHP'den milletvekili aday olmuştu. O dönemde, “Normal bir zamanda olsa CHP'ye girmezdim” diyen Kesici, neden DP'yi değil de CHP'yi tercih ettiği sorusu üzerine, “Atatürk'ün dediği bir söz çok önemli kanımca... Ne diyor: Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır. Evet gerisi teferruat” diyerek cevaplamıştı. Kesici 2010 yılında ise partiden istifa etmişti. Bu adaylıkla CHP’ye dönüp ikinci kez Meclis'e girme şansını yakaladı. Kesici İstanbul 1. Bölge 7. sıradan aday gösterildi. Eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel de CHP liderinin listesine İzmir’den girerek yeniden Meclis’e gidecek isimlerden oldu.  

CHP'den Doğu ve Güneydoğu'da 'DYP açılımı'   


ÇAKIRÖZER VE YARAYICI

Hatay’da ilk sırayı Grup Yorum ’un eski solistlerinden Hilmi Yarayıcı aldı. Yarayıcı’nın liste başı olması sürpriz olarak yorumlandı. Cumhuriyet gazetesinin önceki genel yayın yönetmeni Utku Çakırözer’in Eskişehir ikinci sıradan aday gösterilmesi de sürpriz oldu. Çakırözer adı daha önce de gündeme gelmiş ve kendisine sorduğumuzda, "Teklif olmadığını, ayrıca kendisinin de böyle bir düşüncesinin olmadığını" söylemişti. Charlie Hebdo karikatür krizi ile gazete ile yollarını ayıran, koltuğunu Can Dündar'a devreden Eskişehir doğumlu Utku Çakırözer CHP Parti Meclis toplantısından çıkan sonuçla Eskişehir'den 2. sıradan milletvekili adayı oldu.