CHP: Meclis'te bir şans daha var

CHP'li kadın milletvekilleri, kadınlarla ilgili pozitif ayrımcılık önergelerini yarın tekrarlayacaklarını belirterek, Meclis'in önünde bir şans daha olduğunu söyledi.

ANKARA - CHP'li kadın milletvekilleri, kadınlarla ilgili pozitif ayrımcılık önergelerini yarın tekrarlayacaklarını belirterek, Meclis'in önünde bir şans daha olduğunu söyledi. CHP milletvekilleri Güldal Okuducu ve Oya Araslı'yla birlikte partili kadın üyeler, dün kadın-erkek eşitliğiyle ilgili Anayasa değişikliği konusunda bir toplantı düzenledi. Mevcut yasaların Türk kadınının ihtiyacına cevap vermekten uzak olduğunu belirten Güldal Okuducu, siyasetin erkek egemenliğinden kurtarılmasını istedi. Kadınların siyasi temsilini sağlamanın erkeklerin haklarını kaybetmesi anlamına gelmediğini ifade eden Okuducu, yarın pozitif ayrımcılık önergelerini tekrar vereceklerini, AKP'den destek beklediklerini söyledi.
Okuducu, Anayasa değişikliği paketinin birinci tur görüşmelerinde CHP'nin verdiği pozitif ayrımcılıkla ilgili önergeye destek olan AKP'li tek kadın milletvekili Serpil Yıldız'a çiçek göndererek teşekkür etti.
Oya Araslı da, Anayasa'da kadının zaten seçme ve seçilme hakkına sahip olduğunu anımsatarak, sorunun eşitsizliğin fiilen yaşanmasından kaynaklandığını anlattı. Araslı, "Konunun AKP tarafından reddi bizde kuşkulara yol açtı. 'Cinslerarası eşitlikten yanayız' diyorlar ancak gereğini yapmaktan kaçıyorlar. Aldatmaya ve kandırmaya yönelik politikalardan vazgeçilirse, bu Türkiye için güzel olur" dedi.