'CHP, MHP, BDP, İmralı ve PKK aynı safta'

'CHP, MHP, BDP, İmralı ve PKK aynı safta'
'CHP, MHP, BDP, İmralı ve PKK aynı safta'

Başbakan Tayyip Erdoğan, dün partisinin Meclis grubunda konuşurken, ağırlıklı olarak son dönemde artan terör konusuna değindi. FOTOĞRAF: AFP

Açılım ve Anayasa değişikliğine bölücü örgütün karşı çıktığını belirten Erdoğan, 'CHP, MHP, BDP, İmralı onun yanında PKK; karşıda AKP. Hepsi belgeli' dedi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son günlerde artan terör olayların zamanlamasının ‘manidar’ olduğunu savunurken “Milletimden uyanık olmasını rica ediyorum.” dedi. Demokratik açılım ve Anayasa değişikliğine bölücü terör örgütünün de karşı çıktığını belirten Erdoğan, “CHP, onun yanında MHP, onun yanında BDP, onun yanında bölücü terör örgütü, onun yanında İmralı ... Karşıda AKP. Bunu müzakerelerde yaşadık gördük. Hepsi belgeli” diye konuştu. Erdoğan, dün partisinin grup toplantısındaki konuşmasında terördeki artış ve dış politikayla ilgili değerlendirmeler yaptı. Erdoğan’ın mesajları şöyle: 

BDP’YE ELEŞTİRİ: ‘Barış barış’ demekle barış gelmiyor. Terör örgütüyle direkt veya endirekt irtibatı olanlar bu ülkeye barış getiremezler. Teröre gözyuman, sessiz kalan, terörden nemalanan terörden siyasi fayda sağlamaya çalışanlar en az teröristler kadar terörün bu kanlı yüzüne ortaktırlar; bu cinayetlere ortaktırlar. Şunu da söylüyorum onlara destek verenler de ortaktırlar.
ZAMANLAMA: Vatandaşlarımın zamanlamaya dikkat etmesini özellikle rica ediyorum. ‘Neden şimdi’ sorusunu herkes kendisine sorsun ve cevabını arasın. Türkiye demokratik bir anayasaya kavuşmanın arifesinde bulunuyor.‘Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’ ile de teröre, istismara, ayrımcılığa en güçlü şekilde çözümler üretiyor. İşte tam böyle bir anda, tam böyle bir zamanda terör örgütü çıkıyor, kardeşlerin arasına nifak sokmak için Türkiye’nin atılımlarını engellemek için devreye giriyor.
BİRLİK OLDULAR: Milletimden yaşananlara karşı uyanık olmasını rica ediyorum. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesine kimler karşı çıkıyor bunu görsünler. Anayasa değişikliğine kimler karşı çıktı? Kimler karşı çıkıyor bunu görsünler. Bu çok önemli: Ana muhalefet partisi CHP, onun yanında MHP, onun yanında BDP, onun yanında bölücü terör örgütü, onun yanında İmralı... Karşıda AKP. Bunu müzakerelerde yaşadık gördük. Hepsi belgeli...
YİNE BASINA ÇATTI: İsrail, Türkiye’yi başka ülkelerle aynı kefeye koymak gibi son derece büyük bir yanlış yaptı. Bu yanlışın faturasını ödüyor, ödeyecek. İsrail, hemen uluslararası alanda kendisini destekleyen basın kuruluşlarını harekete geçirdi. Türkiye’de de bunun destekçileri var. İçerde yazılı ve görsel medya grupları, ‘Şimdi yakaladık’ diyorlar. Neyi yakaladın? ‘AKP’yi çökertme zamanı’ diyorlar. Bunlar zavallıdır! Ya Erdoğan ya Netanyahu gidecek. Uluslararası basında düğmeye basılmış gibi Türk dış politikası üzerine Türkiye aleyhtarı haber ve yorumlar çıkmaya, kara propaganda yürütülmeye başlandı. Tabii bizdekilerle paslaşarak! Ağır ifadeler kullanacağım yakışmıyor.
OBAMA’NIN MEKTUBU: Obama’nın bana ve Brezilya Cumhurbaşkanı Lula’ya gönderdiği mektuplara dayanarak Tahran Anlaşmasını imzaladık. Obama’ya bunu telefon görüşmesinde söyledim. İran bu anlaşmanın gereğine uymazsa biz de İran’ı yalnızlığa iteriz. Bu bölge savaşlardan yorgun düştü, Afganistan’da, Irak’ta olanları görüyorsunuz’ dedim. ABD, Türkiye’nin kağıt üzerinde kalan model ortağı ya da stratejik müttefiki değildir. Bu müttefikliğin dünyanın her yerinde yansımaları var. Zaman zaman ortaya çıkan farklılık, öncelik sıralamasından kaynaklanan farklılık, ABD yönetimi, Türk dış politikasındaki bu duruşun, bu işbirliğini daha geliştirecek mahiyet kazandığını anlamalıdır. (Radikal)


    ETİKETLER:

    İmralı