CHP, MHP VE BDP Anayasa Komisyonunu terk etti

CHP, MHP VE BDP Anayasa Komisyonunu terk etti
CHP, MHP VE BDP Anayasa Komisyonunu terk etti
TBMM Anayasa Komisyonu'nda, TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair İçtüzük Teklifi'nin geri çekilmemesini protesto eden CHP, MHP ve BDP milletvekilleri toplantı salonunu terk etti.

TBMM - TBMM Anayasa Komisyonunda, Meclis İçtüzüğü'nde değişiklik yapılmasını öngören teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

AK Parti grup başkanvekillerinin imzasını taşıyan teklifinin görüşmelerine çok sayıda CHP 'li milletvekili geldi. Yer sorunu yaşanırken, zaman zaman Komisyon Başkanı ve milletvekilleri arasında tartışmalar oldu.

Alt Komisyon Başkanı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman, teklifte yapılan değişikliklerle ilgili bilgi verdi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, teklif üzerinde görüşlerini ifade ederken, çoğulcu ve demokratik anayasa söyleminin dillerden düşürülmediği bir dönemde getirilen İçtüzük değişikliği teklifinin iktidarın demokrasi konusundaki çarpık anlayışını ortaya koyduğunu söyledi.

İNCE: BİZE KÜRSÜ İŞGALİNDEN BAŞKA BİR ŞEY BIRAKMIYORSUNUZ
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, sabah grup başkanvekilleriyle toplantı yaptıklarını belirterek, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'ye acele edilmemesi önerisinde bulunduğunu anlattı. Muhalefete göre de aksayan yönler bulunduğunu belirten İnce, şöyle konuştu:

“Çalışma saatlerinden mi şikayet ediyorsunuz, biz ondan kaçmıyoruz. Sizin derdiniz muhalefetin sesini kısmaktır. Usul tartışmasını Genel Kurulun onayına sunmak ne demek? 12 dakikaya mı tahammül etmiyorsunuz? Muhalefeti o ateşli anda konuşturmamak sizin derdiniz. Temel kanunla, soru önergelerine yanıt vermemekle, araştırma önergelerini ciddiye almayarak muhalefetin sesini kestiniz. Bunlar size yetmiyor. İçtüzükle, TBMM Genel Kurulunu AKP Genel Merkezi haline getirmek istiyorsunuz. Bu mantığa direncimizi herkes, Türk milleti görecek. Size bunu geçirtmeyeceğiz. Ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bize kürsü işgalinden başka bir şey bırakmıyorsunuz.”

Meclis İçtüzüğü'nün bir partinin tüzüğü olmadığını belirten İnce, “Nezaketsiz olan bunun bir partinin 5 grup başkanvekilinin imzasıyla gelmesidir. Yapılan yakışıksızdır, şık değil. Keşke başka 5 milletvekili verseydi” dedi.

Teklifin geri çekilmesini öneren İnce, grup başkanvekilleriyle bir araya gelerek Genel Kurulun çalışmalarında aksayan yönlerin gidermesini istedi. Hızlı yasama yapmanın iyi yasama yapmak anlamına gelmeyeceğini, muhalefetin konuşmasının zaman kaybı olmadığını kaydeden İnce, “Çalışmayan sizlersiniz. 320 milletvekilinden 138'ini orada bulundurmayan sizlersiniz. CHP'nin direnci karşısında şaşıracaksınız. Sizi şaşkınlığa uğratacağız Genel Kurulda. Muhalefetin sesini kesmeye, TBMM'de faşizan uygulamalara şiddetle karşıyız” diye konuştu.
Konuşmasını tamamladıktan sonra CHP'li üyelere,”Komisyon üyeleri kalsın diğerleri çıksın” diyen İnce, milletvekilleriyle birlikte salondan ayrıldı.

“SORUN DEMOKRASİ, REJİM MESELESİDİR”
MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, teklif üzerinde görüşlerini ifade ederken, “Ne yapalım muhalefet az konuşsun” denilemeyeceğini belirterek, bir tek demokrasilerde muhalefetin olduğunu vurguladı.

Bal, parmak üstünlüğüne dayanarak, “sessiz anayasa” olan TBMM İçtüzüğü'nde değişiklik yapılmasının yanlış olduğunu savunarak, “Sorun İçtüzük değil, bir demokrasi, rejim meselesidir. Akla, mantığa, demokratik değerlere uygun değildir. Parti diktatoryası, bu İçtüzük değişikliğiyle Meclise daha ağır şekilde yansıyacak ve parmakmatik bir sisteme ulaşacağız. Ruhuna fatiha okuduğumuz parlamenter sisteme uygun bir sistem yaratılırsa, bunun vebalini gelecek nesillere ödeyemeyiz” dedi.

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, “Nasıl bir demokrasi anlayışı ile yönetildiğimizi bu teklif Genel Kurula geldiğinde milletimiz görecektir. Mutlaka uzlaşma aranarak tüm grupların görüşleriyle bir teklif hazırlanmalı. Aksi takdirde bunun sonuna kadar karşısında olacağız. Meclis TV yayınları kesilerek muhalefetin sesi kısılmıştır. İktidar gelecekte muhalefete düşeceği gerçeğini görmeden hareket ediyor” diye konuştu.

“SÜRELER AYARLANIYOR”
AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, “Komisyonları güçlendirip, Genel Kurulda 'karar ve toplantı yeter sayısı' gibi vekilleri güç duruma bırakan uygulamaları yumuşatmalıyız. Meclisi gerçek anlamda yasama ve denetim faaliyetlerine uygun hale getirmemiz lazım. Bu teklifte muhalefetin sesinin kısılması yok. Süreler kısıtlanıyor demeyelim de ayarlanıyor” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, 23. Dönemde İçtüzük konusunda taslak hazırlandığını hatırlatarak, “MHP ve BDP buna olumlu yaklaşmasına rağmen, CHP yönetiminin olumsuz bakışı nedeniyle o taslak sonuçlanmadı. Bizim tercihimiz bu taslaktır. Bu teklif son derece dar kapsamlı, çok acil ve Meclisin asli fonksiyonuyla alakası olmayan konularda düzenleme yapılıyor” diye konuştu.

İçtüzükte denetim konularında muhalefetin sahip olduğu haklarla ilgili bir geriye gidiş olmadığını savunan Canikli, en çok muhalefet milletvekillerinin konuştuğunu, bunun da doğal olduğunu vurguladı. Canikli, teklifle, muhalefetin sesinin kesilmesi durumunun olmadığını ifade etti.

Canikli,”Elbette muhalefet konuşacak ama 'ben engelleyebilmeliyim' demesi doğru bir yaklaşım olmaz. Meclisin çalışma süresini 2 saat daha uzatıyoruz. Yapmak istediğimiz Meclisin verimli ve etkin çalışmasıdır. Bunu da muhalefetin demokrasilerdeki fonksiyonunu zayıflatmadan yapmaktır” dedi.

CHP, MHP VE BDP'Lİ ÜYELER ÇIKTI
MHP'li Korkmaz, müzakerelere katılmalarının bir anlamı olmadığını belirterek, komisyondan ayrıldı.

AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin'in “bu kadar konuştuktan sonra herkes çıkar. Babayiğitsen konuşmadan önce çıkardın” demesine Korkmaz, “Bu çok çirkin olmuştur. Babayiğitliği kimse sana bırakmaz” karşılığını verdi. Komisyon Başkanı Burhan Kuzu da “Komisyon Başkanı varken babayiğitlik kimseye kalmaz” dedi.

Teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçildi. Bu sırada CHP'li Kart ile BDP'li Ata da Komisyondan ayrıldı. (aa)