CHP: MİT'te kadrolaşma mı?

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, hükümetin Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ile MİT arasındaki tartışmaya 'sessiz' kalmasının MİT'te yeni bir kadrolaşma kuşkusunu yarattığını söyledi.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, hükümetin Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ile MİT arasındaki tartışmaya 'sessiz' kalmasının MİT'te yeni bir kadrolaşma kuşkusunu yarattığını söyledi.
Eleştirme korkusu!
Anadol Meclis'teki sohbet toplantısında,"Daha önce THY ile TCDD'yi eleştirdik, bu kurumların başına İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden birer genel müdür getirildi. Şimdi MİT'i eleştiriyoruz. Bir yandan da yeniden yapılanma diye İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta teşkilatı, MİT'in yönetici kadrosu olur diye korkuyoruz. MİT doğrudan Başbakan'a bağlı. Başbakan'ın bu konuda açıklama yapması gerek. Sayın müsteşarın söylediğine göre MİT'in Çakıcı ile 1998'e kadar ilişkisi kesinleşmiş oluyor, 1998'den sonra da gayriresmi biçimde temas eden yetkililer var. MİT'in bilgisi dışında ise haklarında dava açılmalı."
SP Genel Başkan Yardımcısı Mete Gündoğan da MİT ile Yargıtay'ın 'çarpık ilişkiler' içinde olduğunu savunarak, Başbakan Erdoğan ve AKP'nin, bunları ortaya çıkarması gerektiğini söyledi.