CHP muhalefeti miting yapacak

Muhalif Anadolu Hareketi, seçim sonuçlarını başarılı sayan CHP lideri Baykal'a ve yönetime, Genel Merkez önünde yapılacak mitingle 'Çekil' diyecek. Muhalifler Derviş'e de sıcak bakmıyor.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP yönetiminin seçim sonuçlarını araştırmak için oluşturduğu komisyon ve küçük kurultayı toplama kararlarından tatmin olmayan muhalefet, cumartesi günü 11.00'de CHP Genel Merkezi önünde düzenleyeceği mitingle yönetime 'çekil' çağrısında bulunacak.
Eski il başkanlarının oluşturduğu Anadolu Hareketi dün yaptığı toplantıda, Baykal ve yönetimin çekilmesi ve olağanüstü kurultaya gidilmesi için eylem kararı aldı. Hareketin sözcüsü olan Erdal Kalkan, konuyla ilgili şunları söyledi:
"Seçim sonuçları hezimettir. Bu sonuçları başarı olarak ilan etmek CHP'nin tarihine saygısızlıktır. Eski Genel Başkan Bülent Ecevit, 1979 ara seçimlerini 5-0 kaybedince hükümette sayısal bir sıkıntısı olmamasına karşın çekilmişti. Ancak görülüyor ki, Baykal'ın böyle bir niyeti yok. Alınan bu ağır yenilgi, öyle komisyon oluşturularak ve küçük kurultay toplantıya çağrılarak geçiştirilemez. Bu, parti ile alay etmektir."
Bu arada Anadolu Hareketi dışındaki muhalif grup da buluşarak kamuoyuna açıklanacak bildirinin son hazırlıklarını dün gözden geçirdi. Nurettin Sözen ve Ahmet Güryüz Ketenci'nin önderlik ettiği grup, gizlice Mardin milletvekili Muharrem Doğan'ın otelinde toplantı yaptı.