CHP MYK: Tekin'den başka istifa yok

CHP MYK: Tekin'den başka istifa yok
CHP MYK: Tekin'den başka istifa yok
CHP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in istifasını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na sunduğunu belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in istifasını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu 'na sunduğunu ancak bu konunun Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında görüşülmediğini, istifaya ilişkin değerlendirmenin Kılıçdaroğlu tarafından yapılacağını söyledi.
CHP MYK, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. 

Güler, toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Güler, bugün medyada yer alan Gürsel Tekin'in partideki görevinden istifa ettiğine ilişkin haberlere değinerek, “Merkez Yönetim Kurulu üyemiz ve Genel Başkan Yardımcımız Sayın Gürsel Tekin, istifasını genel başkanımıza sunmuştur. Biz, Merkez Yönetim Kurulu toplantısındayken bazı basın yayın organlarında başka istifaların da olduğu haberlerini toplantı sırasında aldık. Bunlar, tümüyle asparagastır. Gerçeklikle herhangi bir ilişkisi yoktur” diye konuştu. 

'TAM BİR MELİH GÖKÇEK İDDİASI'
CHP tüzüğüne göre, MYK üyelerini görevlendirmek veya görevden almanın genel başkanın yetkisinde olduğunu hatırlatan Güler, “Bu yetki, Merkez Yönetim Kurulu'nda ya da başka bir organda değildir. Dolayısıyla istifa konusu Merkez Yönetim Kurulu'nda belli bir karara varmak amacıyla görüşülmemiştir. Bu konuya ilişkin gelişme, genel başkanımız tarafından elbette kamuoyuyla paylaşılacaktır” dedi. Güler, bir gazetecinin istifa karşısında Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun aldığı tutuma ilişkin sorusu üzerine, Kılıçdaroğlu'nun gerekli açıklamayı kendisinin yapacağını söyledi. Bir başka soruyu yanıtlarken de Güler, istifanın tek taraflı bir irade beyanı olduğunu ama tüm kamu kurumlarında ve örgütlenmelerde istifanın bir makama sunulduğunu vurguladı. Güler, “Bu makamın kabulü ile yürürlük kazanır. Elbette bu makam reddettiği halde istifa eden kişi bunda direnirse sonuç bellidir, istifa kabul edilmiş sayılır” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, istifaya ilişkin Gürsel Tekin'in, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile birlikte hareket edeceği yönünde iddiaları bulunduğu hatırlatılarak değerlendirmesinin sorulması üzerine Güler, “Tam bir Melih Gökçek iddiası olarak bakıyorum. Nedense AKP 'liler, AKP'li belediyeciler ya da merkezi yöneticiler, CHP'yi belli bir yöne doğru itmek için çok özel bir çaba gösterirler ve bundan da çok zevk alıyorlar. Bazı basın yayın mensupları ve köşe yazarları da bu tavra çok yakın davranıyorlar. Böyle bir şeyi Melih Gökçek söylediğine göre, ona sormak gerekir. Bence gerçekle yakından, uzaktan hiçbir ilişkisi yoktur” dedi.
Güler, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun konuya ilişkin ne zaman açıklama yapacağı sorusu üzerine, açıklama yapacağı ifadesini kullanmadığını vurgulayarak, konuya ilişkin karar yetkisinin genel başkanda olduğunu ifade ettiğini söyledi.

Güler, MYK üyeleri arasında bir anlaşmazlık olup olmadığı sorusunu yanıtlarken ise şunları kaydetti:

“Enteresan gelişmeler var gerçekten. O hep 'deniliyor, söyleniliyor, konuşuluyor, dedikodusu var' diyorsunuz ya, geçtiğimiz günlerde de bir başka MYK üyesi arkadaşımız 'falancaları tasfiye edeceğiz' diye bir açıklama yaptı' diye yazdı bir köşe yazarı ama ondan sonra 'ben aslında şunu şöyle yazmıştım ama böyleymiş' diye tuhaf bir açıklama yaptı. Eğer CHP'ye yön vermek isteyen bu... Bence son derece tarafgir ama CHP'den yana taraf değil. Gazetecilerin her söyledikleriyle hareket edecek olsak, herhalde biz işimizi yapamayız.” 

Güler, bir gazetecinin “CHP'ye tarafgir olan bir internet sitesinde genel başkanın tüm MYK üyelerinden sözlü olarak istifalarını aldığı ve gelecek günlerde bir MYK değişikliği yapacağı mesajı verdiği haberinin yer aldığını” ifade etmesi üzerine, “Hayır, Sayın Gürsel Tekin'den başka istifa eden olmadı. Sayın genel başkan hiç kimsenin istifasını sözlü ya da yazılı olarak istemedi. 'Bir MYK yenilenmesi yapma niyetim var' diye herhangi bir açıklama yapmadığı gibi imada da bulunmadı” dedi. (AA)