CHP: Taslakta yeni bir şey yok

CHP, 17 Aralık zirvesi öncesi tartışılan 3. taslağı, özü itibarıyla ilk iki taslaktan farklı bulmadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "Gündeme gelen taslakların hepsinde 'Ucu açık müzakere' ifadesi yer alıyor.

ANKARA - CHP, 17 Aralık zirvesi öncesi tartışılan 3. taslağı, özü itibarıyla ilk iki taslaktan farklı bulmadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "Gündeme gelen taslakların hepsinde 'Ucu açık müzakere' ifadesi yer alıyor. Son taslakta Türkiye açısından olumlu sayılabilecek bir değişiklik görmüyoruz" dedi. Öymen'in açıklaması şöyle:
"Diplomaside çok sık rastlanan bir durumdur. Bazen metne aşırı bir-iki cümle koyarlar, sonra bunu kaldırınca size taviz vermiş gibi olurlar. Veya koyacaklarını söyledikleri bir-iki cümleyi koymazlar, siz de çok memnun olursunuz. Halka bunu büyük bir başarı gibi, zafer gibi anlatırsınız. Bu oyunlara gelmemek, metnin esasına bakmak lazım. 3. taslak da özü itibarıyla 1. ve 2. taslağın gerisinde değildir."
3. taslakta Kıbrıs'la ilgili olarak da bir değişiklik bulunmadığına dikkati çeken Öymen, şöyle konuştu: "Başbakan diyor ki, tanıma talebinin BM'den gelmesi lazım. Yani sanki öyle bir talep BM'den 17 Aralık'ta değil de 18 Aralık'ta gelirse kabul edebilecekmişiz gibi bir yoruma açık bir ifade. Diyeceğiniz gayet basit, 'Biz Kıbrıs meselesi çözülmeden Güney Kıbrıs'ı Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanıyamayız' diyeceksiniz."