CHP Van'ı deşiyor

CHP'nin, Van'da Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram'ın polis merkezinden kaçırılması olayını incelemek üzere oluşturduğu komisyon Van'a gitti.

ANKARA - CHP'nin, Van'da Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram'ın polis merkezinden kaçırılması olayını incelemek üzere oluşturduğu komisyon Van'a gitti.
CHP lideri Deniz Baykal'ın talimatıyla Van'da yaşanan olayları incelemek üzere oluşturulan komisyonda, Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi,
İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk ve Niğde Milletvekili Orhan Eraslan yer aldı. Baykal, Van'da devletin aşiret işgali altında olduğunu belirterek şöyle dedi:
"Valiye yönelik suikast girişiminin ardından, Van'da emniyet binası basıldı. Çeşitli iddiaların muhatabı aşiret mensupları devletin güvenlik güçlerini tokatladı, tekmeledi. Bu tokat ve tekmelerin hesabını soramayan AKP iktidarından CHP olarak biz hesap soracağız. Van'a giden CHP heyeti, sayın valiye yönelik suikast girişimini, emniyet binasının basılması ve güvenlik güçlerinin tekme tokat dövülmesini ve oradaki eski milletvekilinin
bir bakanla konuşması ile Van ve Vanlıları rahatsız edecek her konuyu araştıracak ve inceleyecek."
Baykal, heyetin incelemelerden sonra bir rapor hazırlayacağını ve bu raporun, yetkili kurullarda değerlendirileceğini belirtti.
Gensoru hazırlığı
Bu değerlendirmeden sonra olayın TBMM'ye taşınacağını söyleyen CHP Genel Başkanı, "Böylece kendi polisinin suratında patlayan tokadın hesabını soramayan, bu konuda kamu vicdanını tatmin edemeyen AKP iktidarından biz hesap soracağız" dedi.
CHP'nin Van'da yaşanan olayla ilgili hükümet hakkında gensoru vermesi bekleniyor.
Van'da incelemelerine Vali Hikmet Tan'ı ziyaretle başlayan ekibin başkanı Cevdet Selvi ise görüşmenin ardından şöyle dedi: "Biz karakol baskınını kaynağından doğrusunu bulmak ve aksaklıkları değerlendirmek üzere geldik. Sivil toplum örgütleriyle, ulaşabildiğimiz her kurumla görüşeceğiz. Tabii ki bunlar sadece nezaket görüşmeleri olacak. Yargı makamı değiliz, denetleme göreviyle sorumluyuz. Bu olay üstü kapatılacak kadar basit değil."