CHP yönetimi: Sessiz kalmayız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, olağanüstü kurultay isteyen muhalif milletvekillerine sert çıkarak, "Kurultay talebi çok yanlış olmuştur.

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, olağanüstü kurultay isteyen muhalif milletvekillerine sert çıkarak, "Kurultay talebi çok yanlış olmuştur. Bir parti, partiyi bu derece tartışmaya açan bir hareket karşısında sessiz kalamaz, kalmayacaktır" dedi.
CHP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) dün yaptığı toplantıda parti içindeki muhalif hareketler değerlendirildi. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Erdem, 30 imzalı muhalif bildirisini anımsatarak, "YÖK Yasası gibi Türkiye'yi yakından ilgilendiren, Cumhuriyet'in temel niteliklerine yönelik saldırıların giderek yoğunlaştığı bir dönemde böyle bir bildiri ile CHP'nin tartışmaya açılması, olağanüstü büyük bir yanlış olmuştur" diye konuştu. Muhaliflerin gruplaşmalarla örgütü tahrik ettiklerini ileri süren Erdem, bildiride herkesin bildiği genel ifadeler olduğunu belirtti.
Erdem, muhalifleri yerel seçimler öncesinde istedikleri gerçekleşmeyince tepki göstermekle suçladı. Bu çerçevede muhalifleri 'küskünler hareketi' olarak niteleyen Erdem, "CHP merkez yönetimi olarak tüzüğün bize verdiği bütün yetkileri kullanarak gereğini yapacağımızı da ifade etmek istiyorum" dedi. Erdem, bunun bir disiplin işlemi anlamına gelmediğini savundu.
Olağanüstü grup toplantısı
MYK'da CHP Meclis Grubu'nun çarşamba günü, parti içi muhalefet ile ilgili olaganüstü toplantıya çağrılması kararı alındı. MYK'da muhalif milletvekillerinin yayımladığı bildirinin partiye zarar verici nitelikte bir bildiri olduğu görüşü benimsendi. Partide, bildiriye imza atanların disipline sevk edilmeleri ile ilgili karar alınma olasılığı da göz ardı edilmiyor.