CHP yönetimine tepki: Bu kıyım

İktidara Yürüyüş Hareketi'nin beş üyesi, CHP Parti Meclisi'nce kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen Ahmet Güryüz ketenci, Mehmet Tomanbay ve Hasan Aydın'a sahip çıktı: "Biz de aynı suçu işledik.

ANKARA - İktidara Yürüyüş Hareketi'nin beş üyesi, CHP Parti Meclisi'nce kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen Ahmet Güryüz ketenci, Mehmet Tomanbay ve Hasan Aydın'a sahip çıktı: "Biz de aynı suçu işledik. Ya uygulamayı durdurun ya bize de uygulayın."
CHP Parti Meclisi'nin, Merkez Yürütme Kurulu'nun raporu doğrultusunda üç muhalif milletvekilini disiplin kuruluna sevkine, dün ortak basın toplantısı düzenleyen milletvekilleri Hakkı Akalın, Hüseyin Özcan, Muzaffer Kurtulmuşoğlu, Ersoy Bulut ve Züheyir Amber, sert tepki gösterdi. Akalın, Genel Merkez'in muhaliflere yönelik kıyım hareketi başlattığını öne sürdü, "Hepimizi üzen tren kazası gibi olaylar, ne yazık ki sessiz bir şekilde yürütülen bu operasyonun kamuoyunun dikkatinden kaçmasına neden oldu" dedi. Akalın, olağanüstü kurultay sürecinde delegelerin ihracına yönelik operasyon başlatıldığını, Kars'ta 47, Kahramanmaraş'ta bir, Hatay ve Mersin'de beşer, İstanbul'da 16, İzmir'de sekiz muhalif delegenin partiden ihraç edildiğini savundu.
Bu süreçte MYK'nın oluşturduğu rapor doğrultusunda da üç milletvekili ihraç talebiyle disiplin kuruluna verildiğine dikkat çeken Akalın, "Bu karar parti içi hukuka aykırıdır. Arkadaşlarımızın haklarına yeniden kavuşmasını, ya da onlara uygulanan işlemin bizlere de uygulanmasını talep ediyoruz" dedi.