CHP zenginin partisi!

Türkiye'deki en ilginç seçim sonuçları İstanbul'un ilçelerinde yaşandı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'deki en ilginç seçim sonuçları İstanbul'un ilçelerinde yaşandı. Sosyal demokrat kimliği nedeniyle doğal seçmeni olan dar gelirli, işçi ve memur sınıfının yoğun olduğu ilçelerde hezimete uğrayan CHP,
İstanbul'un kişi başına gelir seviyesi yıllık 30 bin dolara ulaşan ilçesi Şişli'de iktidar partisine fark attı.
Her biri bir il büyüklüğündeki istanbul'un 74 ilçe belediye başkanlığı yarışında sürprizler yaşandı. Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan'ın dördüncü kez başkan seçildiği yarışta, 12 yıllık başkanlığı sırasında adı kamuoyunda çokça tartışılan ve yolsuzluk suçlamasıyla bir süre cezaevinde kalan Gürbüz Çapan, dördüncü kez girdiği seçimde Esenyurt'da AKP adayına yenildi. Arif Sağ, Ferhat Tunç, Naim Süleymanoğlu, Bora Gencer, Şahin Özer, Altan Günbay, Şafak Karaman, gibi ünlü isimler de seçimin kaybedenleri arasında.
Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Pendik Belediye Başkanı Erol Kay, üçüncü kez, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Çatalca Belediye Başkanı Ahmet Rasim Yücel ikinci kez seçildi.
Kadın başkan yok
CHP Şişli'de neredeyse her 10 seçmenden yedisinin oyunu alan Mustafa Sarıgül'le moral bulurken, geçmişten beri solun kalelerinden biri olarak bilinen Küçükçekmece'de AKP'nin adayı Aziz Yeniay kazandı. CHP'deki erimeyle ilgili değerlendirmeyi kamuoyunun takdirine bıraktığını belirten Mustafa Sarıgül, partide yaşanabilecek yeniden yapılanma çalışmalarında yer alması konusundaysa "Benim için çok erken daha. Ben belediye başkanlık görevime devam edeceğim" dedi.
AKP'nin Göktürk beldesi adayı Neşe Işıldar ve Büyükçavuşlu adayı Aysel Süer seçimleri kaybedince İstanbul tamamen erkeklere teslim edildi. Işıldar, tecrübesizliği nedeniyle seçimleri kaybettiğini belirterek "Bana göre iş değil, siyaseti sevmedim. Gerçekten çok çirkinlikler gördüm" diye konuştu.
İstanbul genelindeki oyların yansıması olan İl Genel Meclisi sonuçları 2002 genel seçimleriyle karşılaştırıldığında, İstanbul'da GP, ANAP, SHP, MHP ve CHP'nin oy kaybettiği, AKP, DYP, SP'nin ise oy kazandığı görüldü. SP yüzde 3.7 olan oyunu yüzde 6.9'a, DYP yüzde 3.60 olan oy oranını yüzde 5.17'ye yükseltti. GP, yüzde 8.2 olan oyunu yüzde 4.3'e, ANAP yüzde 4.5 olan oyunu yüzde 2.1'e, SHP'yle ittifak yapan DEHAP yüzde 5.8 olan oyunu yüzde 4.4'e, CHP ise yüzde 24 olan oyunu yüzde 23'e düşürdü.
Varoşların umudu hükümet
İşçi, memur ve dar gelirli sınıfı doğal seçmen yapısını oluşturan sosyal demokrat parti CHP, en büyük yenilgiyi bu seçmen grubunun yoğunlukta olduğu ilçelerde aldı. İstanbul'un ilk gecekondu yerleşim alanlarından olan Zeytinburnu, Kazlıçeşme ile Topkapı'daki imalathane-sanayi tesislerinin bölge dışına taşınmasının ardından ciddi işsizlik sorunu yaşadı. Kişi başına yıllık milli geliri 2 bin dolar civarında bulunan Zeytinburnu'nda iktidar partisi AKP oylarını yüzde 50'nin üzerine çıkarırken, CHP'nin oyları ise yüzde 20'nin altında kaldı. Benzer sonuçlar milli gelirin 1000-3 bin dolar arasında değiştiği Bağcılar, Esenler,
Eyüp, Pendik ilçelerinde de yaşandı.
Sarıgül rekor kırdı
Milli geliri yıllık 30 bin dolara ulaşan Şişli'de ise, AKP adayı yüzde 23'te kalırken CHP adayı Mustafa Sarıgül yüzde 70'e yaklaşan oy oranıyla
İstanbul'da bir rekora imza attı. İstanbul'un altyapısı tamamlanmış, gecekondu sorunu yaşanmayan ve gelir seviyesi yüksek diğer ilçeleri olan Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy gibi ilçelerde de CHP adayları AKP'li adaylara fark attı.