CHP'de 2. Olağanüstü Kurultay

CHP'de 2. Olağanüstü Kurultay
CHP'de 2. Olağanüstü Kurultay
"Kurultaylar partisi" olarak anılan CHP'de, iki gün üst üste, ikinci olağanüstü kurultay yapılıyor

CHP 'nin bu hafta içindeki ikinci olağanüstü kurultayı, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından resmen açıldı. Kılıçdaroğlu, kürsüden 'Delege çoğunluğumuz tamam. Kurultayımızı açıyorum' diyerek, açılışı gerçekleştirdi. Divan Başkanı olarak da, yine dün olduğu gibi, Adnan Keskin seçildi. Keskin, CHP'nin bugünkü kurultayına 1247 delegenin 1031'ünün katıldığını resmen açıkladı.Kürsüye çıkan Mersin Milletvekili İsa Gök ise dün yapılan kurultayda yaşanan olaylara değindi ve "bana linç girişimi yapıldı" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun ikinci olağanüstü kurultayda yaptığı konuşmanın ardından kürsüye dün yaka paça salonun dışına çıkarılan CHP’li İsa Gök geldi. İşte İsa Gök’ün konuşmaları:

“Atatürk soyadı özel bir kanunla verilmiştir. Konuşmalarda sadece Mustafa Kemal deniyor. Ben genel başkanıma Kemal dersem saygısızlık olur. İstirhamım sürekli olarak dikkat ediyorum tüm konuşmalarınızda Mustafa kemal diyorsunuz. Lütfen Mustafa Kemal Atatürk diyelim.

"ÇİFTE KURULTAY ŞIK OLMAMIŞTIR"
Bir tüzük sözü verildi. Yalnız partiye değil tüm Türkiye’ye verdik bu sözü. Üzerinden aylar geçti ama yerine getirilmedi. Ta ki 22 aralık tarihli Parti Meclisinde önerge verene kadar.

Çifte kurultay şık olmamıştır. Kurultaylar yapılır. Sol partilerde kurultaylar fikir fırtınası şeklinde geçer. Kurultaylardan korkmamak lazım. Garip bir durum var bizim kurultaylarımızda fikir tartışmasına giremiyoruz.

Dünkü kurultaya kimse huzur bozmaya gelmedi. Ben sadece partinin hukuki bir sorun yaşamaması için uyarı önergesi veriyorum. Kurultaylarda bağırış çağırış değil fikir masaya yatırılmalı. Ben uyarıyı yapmaya çalışıyorum. Ben partinin neferiyim. Ben ve arkadaşlarım verilen her görevi yapmaya çalıştık.

"LİNÇ GİRİŞİMİ VAR"
Benim talebi neydi, hukuku dolanmayalım, parti hukuki tartışma içine girmesin. Ama önergemi veremediğim gibi saldırı başladı. Asla genel başkanımız konuşma yaparken onu kesmek gibi bir şey demedim. Saldırıya bakın diye bağırıyorum ama bakılmadı. Bir linç girişimi var. Daha sonra TV programlarında eşime kadar laflar gitmiş.”

İKİNCİ OLAĞANÜSTÜ KURULTAY
“Kurultaylar partisi” olarak anılan CHP’de, iki gün üst üste, ikinci olağanüstü kurultay.Dün Arena’da gerçekleşen kurultay, Genel Merkez’in çağrısıyla, gündemini bizzat Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı kurultaydı.

Bu kez, muhaliflerin topladıkları imzalar sonucu, gündemi de muhalifler tarafından belirlenmiş ikinci kurultay yapılıyor.

İlk kurultay görkemliydi; delegeler, binlerce izleyici, yüzlerce gazeteci.

Ahmet Taner Kışlalı Spor Kompleksi’nde gerçekleşen bu ikinci kurultay ise daha mütevazı.

Bir kere izleyici yok salonda. Sadece delegeler ve parti görevlileri.

Kurultayı basın da izliyor; Ancak kamera yok. Nitekim basın mensupları daha kurultay salonu girişinde tek tek aranıyorlar. Çantalarında kamera olup olmadığına bakılıyor.

KILIÇDAROĞLU KURULTAYI AÇTI
CHP'nin bu hafta içindeki ikinci olağanüstü kurultayı, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından resmen açıldı. Kılıçdaroğlu, kürsüden 'Delege çoğunluğumuz tamam. Kurultayımızı açıyorum' diyerek, açılışı gerçekleştirdi.

KILIÇDAROĞLU: GEÇMİŞ TÜZÜĞÜ BEN YAPMADIM
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha önceki tüzüğü kendisinin yapmadığını belirterek, “Geçmiş tüzük, geçmişte yapılmıştı ama biz geçmişe değil, geçmişten ders alarak, geleceğe bakacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin 17. Olağanüstü Kurultayı'nda yaptığı kapanış konuşmasında, CHP'nin her iki kurultayının toplanmasına vesile 362 delegenin CHP'li olmalarından en ufak bir endişesinin olmadığını vurguladı. Tüzük kurultayındaki oylamalarda “evet” ya da “hayır” diyenlerin CHP'liliğinden de endişe duymadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Elbette ki eleştiriler olacaktır. Saygı ölçüsü içinde bütün eleştiriler benim başımın üstündedir. Herkese saygı duyacağım, herkesi seviyorum, herkese inanıyorum ama bir şey var; biz bir örgütüz. Kökleri tarihin derinliklerinde olan bir çınarız biz. O çınarın görkemli dalları var, o çınarın tomurcukları var. Gençler, o çınarın tomurcukları. Dalları, gövdeleri, genel başkanlar, kurultay delegelerimiz, milletvekillerimizdir, Kadın Kolları, Gençlik Kolları başkanlarımızdır. Biz bir ulu çınarız. O çınarın dalları, kökleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün coğrafyasında vardır. Hiç kimseyi ötekileştirmeden herkesin eleştirilerini büyük bir dikkatle okuduğumu da beni eleştiren arkadaşlarımın bilmesini özellikle isterim.

Bu kurultayımızın da güzel geçmesinden, sağlıklı bir tartışma ortamında gerçekleşmesinden son derece mutlu olduğumu da bilinmesini isterim.”

“CHP, ÇAĞDAŞ BİR SOSYAL DEMOKRAT PARTİ OLACAKTIR”
Kılıçdaroğlu, kurultayı yöneten Divan Başkanlığı'na da teşekkür ederek, “Hiç kimsenin endişesi olmasın CHP, halkın partisi olacaktır. CHP, çağdaş bir sosyal demokrat parti olacaktır” dedi.

Daha önce tüzüğü kendisinin yapmadığını belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Geçmiş tüzük, geçmişte yapılmıştı ama biz geçmişe değil, geçmişten ders alarak, geleceğe bakacağız. Hedefimiz gelecek, hedefimiz CHP'nin iktidar olması için çalışmak. Herkese düşen görev var. Bana da her CHP'liye de görev düşüyor. Her CHP'ye sempati duyan yurttaşımıza da düşüyor. Beraber çalışacağız, Türkiye'nin aydınlığı için. Aydınlık gelecek için çocuklarımız için gençlerimiz, kadınlarımız, çağdaş Türkiye için çalışacağız. Umudumuz budur, yolumuz budur. Bu yolda herkese başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun”

Konuşmaların ardından kurultay çalışmaların tamamladı.(aa)DELEGELERE DÖRT KEZ ÇAĞRI
Yasa gereği, CHP’nin mutlaka bu kurultayı da yapması gerekiyor. Genel Merkez bu üçüncü kurultayı engellemek için de harekete geçti. Bizzat Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu imzasıyla bu sabahtan itibaren CHP delegelerine dört ayrı SMS mesajı atıldı ve delegeler kurultaya katılmaya çağrıldı.

CHP'DE HUKUKÇULAR SAVAŞI
CHP'nin bugün yapılan ikinci kurultayı, tam anlamıyla "hukukçular savaşı"na dönüştü.

Muhaliflerin sesi olarak, hukukçu kökenli Mersin Milletvekili İsa Gök konuşurken, ona yanıtı yine hukukçu kökenli, her iki kurultayın da divan başkanı olan Adnan Keskin verdi.

Tartışma konusu ise, kurultay toplamak için yeterli delege sayısının kaç olduğu yönündeydi. Muhalifler, kurultayı toplamak için delege sayısının üçte ikisinin hazır bulunması gerektiğini savunurken, Keskin salt çoğunluğun yeterli olduğunu vurguladı.

Ancak salt çoğunluk yeterli olmasına rağmen, dünkü kurultayda hazirun cetvelini imzalayan delegelerin sayısının üçte iki oranının üzerine çıktığını vurgulayan Keskin, "Dünkü toplantının nisabı, Sayın Gök'ün istediği rakamın da üstündedir" dedi.

GÜRSEL TEKİN: DELEGELERİN KARARLARINA HEPİMİZ SAYGILI OLACAĞIZ
Tekin, 17. Olağanüstü Kurultayı'nın yapıldığı salondan ayrılışında gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. Tekin, dün ve bugün gerçekleştirilen olağanüstü kurultaylara ilişkin değerlendirmesinde, “Sadece bize değil, aynı zamanda CHP camiasına ve Türkiye'ye hayırlı olsun. Bu tüzük kurultayı, sadece CHP için yapılmış değil aynı zamanda bütün siyasi partilerin örnek alıp, parti içi demokrasiyi işletmesi gerekiyor” dedi.

CHP’DE TARTIŞMALAR KESİNLİKLE BİTMİŞTİR
“CHP'de tartışmalar bitti mi?” yönündeki soru üzerine de Tekin, “Kesinlikle bitmiştir. Yani tartışmaların, ayrışmaların kararını verebilecek en önemli irade, partinin delegesidir. Kurultay delegesi önemli mekanizmalardan seçile seçile geliyor. Partinin asıl sahipleri delegeler. Bu iki gündür arkadaşlarımızın vermiş olduğu karara hepimiz saygılı olacağız” ifadelerini kullandı.

BAYKAL: SADECE HAYIRLI OLSUN DİYORUM
Kurultaylar öncesinde, mevcut yönetime üstü kapalı mesajlar gönderen, tüzük konusunda Kemal Kılıçdaroğlu ile tüzük hakkında telefonda görüşen CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, ikinci kurultayın da Kılıçdaroğlu’nun zaferiyle sonuçlanmasının ardından, ‘değerlendirme yapmak istemiyorum, sadece hayırlı olsun, diyorum’ demekle yetindi.


"İKİNCİ RAUNDA" 1031 DELEGE KATILDI
Keskin, CHP'nin bugünkü kurultayına da 1247 delegenin 1031'ünün katıldığını resmen açıkladı. Muhaliflerin dünkü kurultayın ardından noter çağırıp, basına "yeterli sayı bulunmadan kurultay topladılar" açıklamalarını da eleştiren Divan Başkanı Keskin, "Açıkladığım rakamlardan rahatsızlık duyanlar varsa, dışarıya çıkıp basına açıklama yapacaklarına, hazirun cetvelleri burada hazırdır. Onların görüşlerine sunuyorum" diye konuştu.

SAVCI SAYAN'IN GELİŞİ SIRASINDA ARBEDE
Bu arada, Kurultay'ın yapılacağı salonun girişinde, delegeler dışındaki parti üyelerinin salona alınmaması nedeniyle arbede yaşanıyor.

CHP'nin eski Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Savcı Sayan'ın, kurultay salonuna gelişinde arbede yaşandı.

Savcı Sayan, kurultayın yapıldığı salona koruması olduğunu söylediği bazı kişilerle birlikte girmek istedi. Polis ve bazı partililerin engeliyle karşılaşan Sayan, “İsa Gök'ün akıbetini yaşamak istemiyorum. Bunlar benim arkadaşlarım” diyerek koruması olduğunu söylediği kişilerle salona girmekte ısrar edince arbede yaşandı.

Bunun üzerine parti görevlileri salona sadece delegelerin girebileceğini belirterek, Sayan'ın koruması olduğunu söylediği kişilere engel oldu. Daha sonra Sayan, tek başına salona girdi. Bazı delegeler, Sayan'a “provokatör” diye bağırarak tepki gösterdi.

Arbede sırasında Sayan'ın koruması olduğu söylenenlerden biri, tartaklandı. Sayan'ın salona girişinin ardından polis, söz konusu kişileri salonun bahçesinin dışarısına çıkardı.