@sarikayaercan

CHP'de bir kontenjan, 420 aday

CHP'de bir kontenjan, 420 aday
CHP'de bir kontenjan, 420 aday
Mersin'de kontenjan adayı kalp spazmı geçip adaylıktan çekildi. Oluşan bir adaylık boşluk listeye giremeyen yaklaşık 420 aday adayı için yeni bir umut oldu. CHP liderinin karar vereceği kontenjan için İstanbul milletvekilleri Umut Oran, Ali Özgündüz ve İzmir Milletvekili Rıza Türmen'in isimleri ön plana çıkıyor. 
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Partiler, 7 Haziran’da seçime girecek aday listelerini oluşturup 7 Nisan günü Yüksek Seçim Kurulu’na sundu. Adaylarla ilgili eksikleri tamamlamaları için verilen süre de yarın doluyor. 55 seçim çevresinde adayları ön seçimle belirleyen CHP ’de 36 aday ise kontenjanla belirlendi. Kontenjan adayları da CHP Parti Meclisi’nde onaylandı. CHP bugün ise Kartal’da düzenleyeceği  ‘Milletçe Alkışlıyoruz’ temalı miting ile seçim startını  veriyor.  

Kemal Kılıçdaroğlu, 'Umut Oran aday gösterilecek mi?' sorusunu yanıtladı

CHP yönetimi eğilim yoklaması ile adaylarını belirlediği Mersin’de 1 ve 4. sıraları kontenjan adaylarına ayırmıştı. Eğilim yoklaması sonrası Mersin’de tek kontenjan kullanılmasına karar verildi. 1. sıra kontenjanı iptal edildi. Parti Meclisi’nde 4. sıra kontenjanı için ise iş adamı Mustafa Baysan’ın aday gösterilmesine kara verildi. Böylece Hüseyin Çamak, Durmuş Fikri Sağlar, Aytuğ Atıcı, Mustafa Baysan, Serdal Kuyucuoğlu, Sibel Gazi Tabel, Ebru Çalışkan, Seyit Özananar, Ali Koç, Nevin Zaimoğlu, Celal Çelik’ten oluşan aday listesi YSK’ya bildirildi.

Liste dışı kalan Umut Oran Mersin'den kontenjan adayı mı oluyor?

 KONTENJAN ADAYI KALP SPAZMI GEÇİRDİ

Mersin'de kontenjan adayı yapılan iş adamı Mustafa Baysan sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildi. CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, Baysan'ın kalp spazmı nedeniyle tedavi altına alındığını söyledi. Genel Merkez'in kontenjan adayı olarak belirlediği Baysan'ın adaylıktan çekildiğini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) ve partiye ilettiğini belirten Özyiğit, "Sayın Baysan, doktorunun tavsiyesi üzerine adaylıktan çekildi. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yerine yeni bir atama yapılacak, biz de bu konuyla ilgili Genel Merkezimize görüşlerimizi ileteceğiz" diye açıklama yaptı.

YSK'dan Dursun Çiçek'e adaylık vizesi

ADAY ADAYLARININ GÖZÜ O KONTENJANDA

Mersin’de bir adaylık boşluk oluşunca kontenjan için başvuran ve listeye giremeyen yaklaşık 420 aday adayı gözünü bu kontenjana çevirdi.  Kontenjan adayının kim olacağına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu karar verecek. CHP’de yaklaşık 200 kontenjan adayı kent belirtmeden başvuru yapmıştı. Mersin’deki bir kişilik kontenjan için İstanbul milletvekili Umut Oran, Ali Özgündüz, İzmir Milletvekili Rıza Türmen gibi çok sayıda aday adayının ismi geçiyor. Mersin İl Başkanlığının kentten bir aday gösterilmesi talebinin olduğu dile getiriliyor. Parti kulislerinde CHP liderinin seçilebilecek sırada kadın aday bulunmayan Mersin’e kontenjandan bir kadın aday gösterebileceği de dile getiriliyor.  CHP’nin kontenjan adayını ismini bugün YSK’ya bildirmesi gerekiyor.

CHP'nin Tunceli ikinci sıra adayı Gürsel Erol adaylıktan çekildi

5 ADAY DAHA ÇEKİLDİ

AKP ’nin Diyarbakır 6. Sıradan aday gösterdiği Abdurrahman Kurt ile Batman 2. Sıra adayı Mehmet Emin Ekmen, CHP'nin Tunceli 2. sıra adayı Gürsel Erol ile Siirt 2'nci sıra  adayı Cindi Eren,  MHP 'nin de Muğla 4. sıra adayı Ramazan Kıvrak adaylıktan çekilmişti.