CHP'de büyükşehir savaşları var

CHP'de büyükşehir savaşları var
CHP'de büyükşehir savaşları var
Yerel seçimlerde büyükşehir başkanlıklarına aday olmak isteyen bazı isimler, güç kazanmak için Ankara, İstanbul gibi illerde etkili olma çabasında.
Haber: AYÇA ŞENER / Arşivi

CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılan İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in istifasının ardındaki sis perdesi aralanmaya başlandı. İstanbul’da dün büyük bir konvoy ve kalabalık bir partili grubu tarafından karşılanan Tekin’in istifasının ardında, temmuzda yapılacak büyük kongre öncesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmayı planlayan parti yöneticilerinin güç kavgası olduğu konuşuluyor.
Tekin’in sürpriz istifasının ardındaki sis perdesi de yavaş yavaş aralanıyor. Kulislere yansıyan bir bilgi, İstanbul İl Başkanlığı seçimine bir hafta kala Genel Merkez’de yaşanan gerilimin asıl nedeninin temmuzda yapılacak büyük kurultay olduğu yönünde. Parti yönetiminde, yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanlıklarına aday olmak isteyen Erdoğan Toprak, Aydın Ayaydın, Süleyman Çelebi gibi bazı isimlerin, büyük kurultay öncesi güç kazanmak ve Kılıçdaroğlu ’nun desteğini almak için delege sayısı çok olan Ankara, İstanbul gibi illerin kongrelerinde etkili olma çabalarının gerilimi arttırdığı belirtiliyor. Tekin’in, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olabilirim” sözleri de bu yarışta yerini aldığını gösteriyor.
Tekin’in istifası CHP’li İstanbul milletvekillerini de ikiye böldü. Tekin’e yakın isimlerin, parti içi kavgalardan rahatsızlık duydukları, İstanbul İl Başkanlığı seçimi öncesi kamuoyuyla paylaşmayı planladığı öğrenildi. 

Tekin’e coşkulu karşılama 
CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Tekin, dün Ankara’dan İstanbul’a gitti. Tekin’in Meclis çalışmaları dışında kalan zamanını İstanbul’da geçireceği öğrenildi. Tekin havaalanında 600 araçlık bir konvoyla karşılandı. Tekin, “ Türkiye yüreğini arıyor. Çare, demokratik yeni bir CHP’dir” dedi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile yollarının ayrılmadığını ve Mustafa Sarıgül ile kesinlikle yeni bir parti kurma çalışması içinde olmadığını özellikle vurgulayan Tekin şöyle konuştu: 

‘CHP benim ailemdir’ 
“Güdülmeye itiraz ediyorum, genel gidişe itiraz ediyorum. Hâlâ siyasette heyecan duyuyorum hiç geri durmadan. Benim kızgınlıklarımın adresi kendi partimdir. CHP benim ailemdir. CHP’yi düne dair olaylarla tartışmamalıyız. Bugünün Türkiyesi’nde bakalım. Tespit edici değil belirleyici politikalara ihtiyacımız var.
Eleştirim ve tavrım bu noktada değerlendirilmeli. 30 yıllık siyaset yaşamımda ayrıştırıcı br siyasetçi olmadım. İtirazlarım hep aynı. Benim kişilerle sorunum yok. Ben 28 Şubat’ta da farklı düşünüyordum. Aile içinde bunlar olur, benim sadece sistemle sıkıntım var.
Her zaman Genel Başkanımın yanındayım. 16 yaşımda siyasete CHP’de başladım. 28 Şubat’ın bedelini ödediğinde bile ben CHP’deydim, hiç zikzak çizmedim. Ben İstanbulluyum tabii ki geleceğim. Parti içi seçimler çok kritik değildir. Kimin kazandığı önemli değil. Biz AKP gibi ittiatçı bir parti değiliz. Her zaman itiraz eder tartışırız.”

İstanbul’da üçüncü aday
CHP İstanbul İl Başkanlığı için Oğuz Kaan Salıcı ve Ali Özcan’dan sonra Bülent Kerimoğlu da adaylığını açıkladı. Kerimoğlu “Bizim genel başkana inancımız tamdır. Genel başkanın kendi evlatları arasında taraf olmayacağını biliyorum. Biz genel merkezin bir adayı desteklediğini düşünmüyoruz, çünkü bütün adaylar CHP’ye emek vermek için aday. Bu konuda taraf olacaklarını düşünmüyorum. Ayrıca biz Ali Özcan Ağabeyimiz, tahmin ediyorum ki adaylık talebini bizim lehimize inşallah, örgütün de ısrarıyla geri çekecektir” dedi.