CHP'de 'cemaatle ittifak' kavgası büyüyor

CHP'de 'cemaatle ittifak' kavgası büyüyor
CHP'de 'cemaatle ittifak' kavgası büyüyor
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in 'CHP cemaatle ittifak yaptı' sözleri parti içinde tartışma yarattı. Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Güler'i bu sözlerini ispata çağırdı.Grup Başkanvekili Engil Altay ise Güler'in parti suçu işlediğini ve disipline sevk edilmesi gedektiğini söyledi.

RADİKAL- CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İzmir Milletvekili  Birgül Ayman Güler'in parti suçu işlediğini ve gereğinin yapılacağını söylerken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise "Yerel seçimlerde cemaat ile çok açık ittifak yaptık" sözleri sebebiyle İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'i ispata çağırdı. CHP yöneticilerini bu çıkışı Birgül Ayman Güler'in disipline sevk edileceği olarak yorumlandı.

DİSİPLİNE VERİLMESİ GEREKİYOR

Radikal'e konuşan ve Güler'in  parti suçu işlediğini söyleyen  CHP Grup Başkanvekili  Engin Altay " Birgül Ayman Güler, parti suçu işledi, gereğinin yaıplması gerekiyor. İlgili organlarca disipline sevk edilmesi gerekiyor. MYK'da da konuşmasıyla ilgili değerlendirmeler yapılıyor.  23 Aralık'ta Parti Meclisi toplantısı var. O güne kadar ilgili makamlar disiplin mekanizmasını işletmez ise ben o gün disipline verilmesini teklif edeceğim" dedi.

'SÖZLERİNİ İSPAT ETSİN'

Veli Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Bu partinin üyesi olacaksınız, bu partinin siyasetteki duruşu ve ağırlığıyla milletvekili seçileceksiniz, sonra da kalkıp sanki başka bir partinin temsilcisi gibi konuşacaksınız. Hiçbir siyasi partinin böylesi hamleleri kabul etmesi mümkün değildir. Her CHP’li gibi parti organlarında kendi partinizi eleştirebilirsiniz. Ancak böylesi çıkışları basının önünde yapmak partili olma ve siyasetçi olma ahlakına aykırıdır. Hiç kimsenin CHP’nin parti bütünlüğünü ve huzurunu bozmaya hakkı yoktur. Ancak amacınız CHP’ye zarar vermekse bu konuda başarılı olduğunuzu söylemek zorundayım.

'CHP HİÇBİR GRUPLA İTTİFAK YAPMADI'

Partinin en yetkili organlarından biri olan Parti Sözcülüğü görevinizi üstlenmişken, iyi iletişim teknikleri ve hassas bir söylem kullanmanız gerekirken, dil ve üslubunuz yüzünden nefret objesi haline geldiğiniz zamanlarda partiyi eleştirmek aklına gelmemişti. Şimdi, İzmir’de dahi konuşulmayan bir ittifak yalanını dillendiriyorsunuz. CHP yerel seçimlerde hiçbir siyasi grup veya parti ile ittifak yapmamış, hiçbir grupla oy kaygısı sebebiyle yakınlaşmamıştır. Seçimler de ittifak yaptık diyenlerin kendileri başka türlü ittifaklar içine girmişlerdir. İzmirlilerin aklına, ittifak deyince herhangi bir grupla girilen ittifak değil, hanımefendinin kendi partisinin adayını desteklemek yerine, partimizden tekrar aday yapılmayan eski Konak Belediye Başkanı ile girdiği ittifak ilişkisi konuşulmaktadır.

' İDDİA ETTİĞİNİZ İTTİFAK İLE İLGİLİ BİLDİĞİNİZ NE VARSA AÇIKLAYIN'


Açıklamalarınız her geçen gün partimize yönelik açık bir saldırıya dönüşmektedir. “Her ne kadar parti yönetimimiz inkâr etse de çok açık olarak 30 Mart mahalli idareler seçimlerinde cemaatle ittifak yaptık” diyebilmek için elinizde kanıtların olması gerekir. Parti yönetimimizi zan altında bırakan bu cümlelerinizi kanıtlamak ile mükellefsiniz. “Çok açık ittifak yaptık” dediğiniz yapı ile partimiz arasında en küçük bir ittifaka ilişkin somut kanıtları derhal kamuoyu ile paylaşın. Siyaseten içine düşmüş olduğunuz çaresizliğin size bu cümleleri kurdurduğunu düşünüyor, “çamur at izi kalsın” şeklinde sürdürdüğünüz siyaset anlayışınızın uzun soluklu olamayacağını belirtmek istiyorum.

CHP'li vekil: CHP ve cemaat ittifak yaptı