CHP'de CIA kavgaları

Deniz Baykal'ın bir CHP'linin kendisi hakkında CIA'den belge istediği iddiası partiyi karıştırdı. Muhalefet, Baykal'ı bu ismi derhal açıklamaya çağırdı.

ANKARA/İZMİR - CHP'ye olağanüstü kurultay da çare olmadı, sular durulmadı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, olağanüstü kurultayda dile getirdiği 'bir milletvekili danışmanının kendisi hakkında CIA'den belge istediği' suçlaması yeni bir kavga başlattı.
Baykal bu konuda yorum yapmaktan ve ısrarlara karşın milletvekilinin ismini açıklamaktan kaçınırken, çevresinden 'Kemal Derviş'e yakın bir isim' bilgisi sızdırıldı. Adlarının açıklanmasını istemeyen Genel Merkez yöneticileri, "Belgeyi isteyen danışman değil milletvekili. Kendisi çok iyi derecede İngilizce biliyor, çok sık yurtdışına gidip geliyor" dedi. Derviş ile birlikte hareket eden milletvekilleri bu iddiayı reddetti ve 'komplo teorisi' olarak niteledi.
'Uzanlarla ilgili iddia'
Baykal, kurultayda Genel Merkez'e gelen bir faksla, hakkında ABD'li bir lobi örgütünden 'bedeli karşılığında' CIA raporu istendiğini açıklamıştı. Belgenin istendiği ismi Irak'ın Musul kentinde bulduklarını bildiren Baykal, belgenin 1995 yılında imtiyaz hakkı Uzanlara bırakılan ÇEAŞ ile ilgili olduğunu ve 'çıkar ilişkisi içinde olmakla' suçlandığını kaydetti.
Bu tartışmalar sürerken bir istifa haberi geldi. CHP Kurultayı'ndan sonra muhaliflerle birlikte hareket eden ve Kemal Derviş'e yakınlığı ile bilinen Edirne Milletvekili Necdet Budak partisinden istifa etti. Budak dün TBMM Başkanlığı'na bir dilekçe ile başvurarak CHP'den istifa etti. Bir süreden beri parti içi gelişmelerden rahatsız olduğunu belirten Budak, "Kurultayda bir birikim oldu. İstifa edip etmeyi kafamda tartıyordum. Kurultayda yaşananlar üzerine bu kararı aldım. Kurultayda da oylamaya katılmadım" dedi. Burak, Baykal'ın "Bir milletvekili benim hakkımda CIA'den belge istedi" iddiası ile ilgili soruya, "Söz konusu CIA belgesi ile bir ilgim yok" karşılığını verdi.
'İhraç endişemiz yok'
Derviş'e yakın milletvekilleri içinde sayılan Budak, son kurultayda muhaliflerle birlikte hareket etmişti. Necdet Budak'ın istifasıyla CHP'nin TBMM'deki milletvekili sayısı 172'ye düştü. Meclis'teki son durum şu şekilde: AKP: 367, CHP: 172, DYP: 4, Bağımsızlar: 7
CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Oğuz Oyan ise, CHP'nin 12'nci Olağanüstü Kurultayı'nda Genel Merkez'e muhalif hareket eden milletvekillerinin partiden ihraç edilecekleri endişesi taşımadıklarını söyledi.
Oyan, "Bundan sonra partimizi yıpratıcı, tartışma ve faaliyetlerden uzak durulması gerekir. Kurultay'da muhalif olan delegelere yönelik ihraç mekanizmasının işletilmesi söz konusu değil. Beyaz sayfa açma kararı alındı. Bundan sonra iktidara yönelik politikalar geliştirerek içe dönük meseleleri kapatmamız gerekir. Ret oyu verenlerin ihraç edilmesi gibi bir işlem olmaz" dedi. (Radikal, aa)