CHP'de eğilim yoklamaları başlıyor

CHP'de eğilim yoklamaları başlıyor
CHP'de eğilim yoklamaları başlıyor
Yaklaşan yerel seçimler için CHP aday çalışmalarına başladı. CHP Eylül ayı içinde Burdur, Sinop ve Bolu'da eğilim yoklamaları yapacak.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

ANKARA - Yerel seçimler için aday belirleme yöntemi üzerinde çalışan CHP , 21 Eylül’de Burdur ve Sinop’un Ayancık ilçesinde, 29 Eylül’de ise Bolu’da eğilim yoklaması yapacak. İlerleyen günlerde ise daha fazla il ve ilçede eğilim yoklaması yapmayı planlayan CHP’nin, eğilim yoklamalarından çıkan isimleri de aday göstereceği belirtiliyor.

CHP MYK dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Güncel siyasi gelişmelerin değerlendirdiği toplantıda 21 Eylül’de Burdur ve Sinop’un Ayancık ilçesinde, 29’unda ise Bolu’da eğilim yoklaması yapılması kararlaştırldı. Yapılacak olan eğilim yoklamalarına 3 gözetmenin, zarflar ve pusulaların Genel Merkez tarafından gönderileceği kaydedildi. Toplantıda ayrıca Eğilim Yoklaması Yönergesi’de kabul edildi.

CHP yerel seçim hazırlıklarına hız kesmeden devam edecek. Bu kapsamda önümüzdeki hafta eğilim yoklaması yapılması planlanan yerlerin listelerinin hazır olması bekleniyor. CHP’nin bir sonraki MYK toplantısında eğilim yoklaması yapılacak 20 ilin kararlaştırılabileceği belirtildi. Eğilim yoklaması dışında
CHP’nin halen anket yaptığı iller ve ilçeler de var. Ancak bazı il ve ilçelerde anket çalışması yerine eğilim yoklamasına dönülebileceği belirtildi. Ayrıca CHP’de olan belediyelerin performansının ölçüldüğü anketlerin tamamlanarak, aday adayı saptamaya yönelik anketlere başlandığı belirtildi. Anketlerde eğilim yoklamasında çıkan ya da aday adayı olma talebi olan ancak kamuda çalıştığı için henüz istifa etmemiş olan isimlerin de yer aldığı öğrenildi.

CHP Şırnak hariç 80 ilde yapılacak yöntem çalışmasını dün tamamladı. 150’den fazla il ve ilçede anket yapan CHP’nin Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerde yaptığı anketlere devam edeceği ifade edildi. CHP’nin bu anket sonuçlarına göre büyük illerde neler yapılacağına karar verecek. Adaylar ise Ekim, Kasım ve Aralık aylarında uygun takvimlere göre açıklanacak.