CHP'de gergin gün

Kurultay yapılsın
CHP'de seçimler MYK ve PM'nin ardından grup toplantısında ele alındı. Muhaliflerin yönetimi sert eleştirmesi grubu gerdi. Ahmet Güryüz Ketenci, Baykal'a çekilerek partiyi kurultaya götürmesi çağrısını yaptı.
'Vahamet yok'
Genel Kurul için ara verilen toplantıda Derviş'e yakın isimlerden Öztürk, "Seçim sonuçları vahamet değil ama parti politikaları gözden geçirilmeli" dedi. Anadolu Hareketi de merkezi eleştirmeyi sürdürüyor.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Yerel seçim sonuçlarını 'başarısızlık' olarak değerlendiren muhalif milletvekilleri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı topa tuttu. Muhalif vekiller Baykal'a, "Başarısızsınız, gereğini yapın ve kurultayı toplayın" dedi.
CHP'de yerel seçimler Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi'nden (PM) sonra dün ilk kez grup toplantısında değerlendirildi. Toplantıya, TBMM Genel Kurulu'ndaki Kıbrıs görüşmelerinden sonra da devam edildi. Toplantı, muhalif milletvekillerinin yönetime dönük sert eleştirileri nedeniyle gergin geçti.
'Çocuk gündüz doğar'
İlk sözü alan Adana Milletvekili Atilla Başoğlu, hakkında 'mafya' iddiaları gündeme gelen Bülent Özülkü'nün seçim bölgesinden büyükşehir belediye başkan adayı gösterilmesini isim vermeden eleştirdi. Başoğlu, "Adana adayı belirlenirken, vefa duyguları ön planı çıktı. Bir atasözü vardır. 'Gece sevişilir ama çocuk gündüz doğar' diye. Adana adayını bazı milletvekilleri istemiş olabilir. Ama sorumluluk MYK ve Parti Meclisi'ne ait. Bu yanlışı yapanlar, bedelini ödemelidirler" diye konuştu. Bunun üzerine Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Başoğlu'na tepki gösterdi.
Muhaliflerin önde gelen isimlerinden İstanbul Milletvekil Ahmet Güryüz Ketenci de, seçim sonuçlarının başarı gibi gösterilmesini eleştirdi. Ketenci, Baykal'a "Seçimlerde başarısız olunmuştur. Genel başkan olarak bunun gereğini yapın ve olağanüstü kurultayı toplayın. Sorumluluk sadece genel başkanı ait değil. PM ve MYK da en az genel başkan kadar sorumludur" diye seslendi.
Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Ateş ise yerel seçim sonuçlarını başarısız bulduğunu belirterek, "Sayın genel başkan kurultayı siz toplayın.
Eğer siz kurultayı toplamazsanız, bu tartışma bitmez, klikleşmeler ve gruplaşmalar başlar. Bu da partiye daha fazla zarar verir" dedi.
Kemal Derviş'e yakınlığıyla bilenen İstanbul Milletvekili Ahmet Sırrı Özbek ise hem muhalefeti hem de genel merkezi eleştirdi. Seçimlerde alınan sonuçlardan dolayı telaşa kapılmaya gerek olmadığını belirten Özbek, "Bu seçimlerde CHP'nin başarılı olmadığı açıktır. Ancak bu sonuçların vahamet gibi gösterilmesi doğru değil. Parti politikaları da gözden geçirilmelidir" diye konuştu.
Denizli Milletvekili Haşim Oral, MYK'yı ve PM'yi çalışmamakla suçlayarak,
"Parti yerel seçimlere iyi hazırlanmadı. Milletvekillerinin önerileri dikkate alınmıyor. Yöneticiler milletvekillerini tüy kadar hafif görüyor" dedi.
Günay'a suçlama
Ordu Milletvekili Kazım Türkmen ise Baykal'a destek verirken eski genel sekreter Ertuğrul Günay'a yüklendi. Günay'ın, insanları arayarak 'CHP'ye oy vermeyin' dediğini savunan Türkmen, "Bunu kanıtlarım" dedi.
Bu arada, önceki gün toplanan ve 12 saat süren Parti Meclisi'nde, partide tam bir söylem birliği kararı alındı. Toplantıdan sonra yayımlanan bildiri şöyle:
"CHP'nin önümüzdeki dönemde iktidar olmayı hedefleyen bir çalışma düzenine girmesi hedeflenecektir. Bu bağlamda partide tam bir uyum ve söylem birliği içinde hareket edilmesi, çeşitli çevrelerden gelen haksız eleştirilere karşı zamanında tepki gösterilmesi gereği üzerinde durulmuştur. Partinin ideolojik formunun bulunmadığı, CHP'nin dayandığı Atatürk ilkeleriyle benimsediği sosyal demokrasi anlayışının birbirini tamamladığı vurgulanmıştır. PM CHP'ye yönelik 'tertip ve saldırılara karşı' dayanışma içindedir ve Baykal'a tam bir güven duymaktadır."