CHP'de gerilim had safhada

CHP kurultayı öncesinde Genel Merkez'le muhalefet arasındaki taktik savaşı kızıştı. Muhalefet muhalif partilileri Ankara'ya yığma kararı aldı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP kurultayı öncesinde Genel Merkez'le muhalefet arasındaki taktik savaşı kızıştı. Muhalefet muhalif partilileri Ankara'ya yığma kararı aldı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın ise kurultaydan güvenoyu alır almaz bazı muhalif önderler hakkında disiplin işlemi başlatması bekleniyor.
Yarın Ankara'da toplanacak olağanüstü kurultay öncesi CHP'de tansiyon yükseldi. Muhalefet, Baykal'a verilecek güvesizlik oylarını kendileri açısından makul sayı olan 400'ün altına düşmemesi için çaba gösterirken, Baykal, kurultayda ezici bir çoğunlukla güvenoyu alarak muhalefeti bozguna uğratmayı hedefliyor.
Muhalefet gazetelere ilan vererek taraftarlarını kurultaya davet etti. Çok sayıda partilinin otobüslerle kurultayın yapılacağı otele getirileceği öğrenildi. Kurultay salonunun izleyecilere açılmaması halinde burada toplanan partililer Baykal ve yönetim aleyhinde gösteri yapacak. Baykal'ın ise kurultayda alınacak karardan sonra 'uslanmayan' muhaliflerle ilgili disiplin işlemi başlatacağı belirtildi. Yönetime yakın kaynaklara göre Ahmet Güryüz Ketenci, Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay ve eski CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay kesin ihraç talebi ile disipline sevk edilecek. Genel Sekter Önder Sav ise, "Daha henüz herhangi bir işlem, işlemin 'i' harfi bile kendileriyle ilgili düşünülmemiştir. Hepsi bizim arkadaşımızdır" dedi.
CHP yöneticileri Derviş'e kızgın
Muhalefetin kurultayda divan başkanlığına aday göstereceği Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul, partililerin kurultay salonuna alınmamasının gerginliğe yol açacağını düşündüklerini söyledi. Kurultayın izleyicilere kapalı olacağını belirten Sav ise, listelerin valiliklere verilmediği eleştirilerine yanıt verirken, seçimli kurultay yapılmayacağı için listenin önceden ilanına gerek olmadığını, güvenoylamasının da hâkim denetimine tabi olmadığını savundu. Sav, kurultay delegelerinin sayısının 1293, toplantıya hukuken katılabilecek olanların sayısının ise 1249 olduğunu açıkladı. Bazı CHP yöneticileri de, Kemal Derviş'in kurultayda oy kullanılmaması yönündeki çağrısını değerlendirirken, "Derviş, muhalefetin safında yer aldı" dedi.
Öte yandan, içlerinde İstanbul örgütünden 16 kurultay, 7 il delgesi ve bazı ilçe başkan ve yönetim kurulu üyelerinin yer aldığı 27 kişilik bir grup CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz'a bir mektup göndererek, 28 Mart seçimleri sonrasında "En az 100 milletvekilinin imzası ile hareketi başlatacağım" dediğini ileri sürdü ve sözünü tutmaya davet etti. Topuz ise bu iddialara sekreteri aracılığıyla, "Her kurultay öncesinde böyle şeyler çıkar. Bunları ciddiye almamak gerekiyor" yanıtı verdi.