CHP'de gündem: HDP ve SYRIZA

CHP'de gündem: HDP ve SYRIZA
CHP'de gündem: HDP ve SYRIZA
SYRIZA'nın Yunanistan'daki seçim zaferinin masaya yatırıldığı CHP MYK toplantısında, Çipras'ın seçim başarısının arkasında "Genç söylem"in yattığı değerlendirmesi yapıldı. MYK'da seçimde partiden 'oy çalabilecek' HDP'ye karşı da önlem alınması istendi.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, pazar günü Yunanistan’da iktidara gelen Radikal Sol İttifak SYRIZA’nın seçim zaferi masaya yatırıldı. Toplantıda, SYRIZA’nın, “gençlere hitap eden bir dil kullandığı”na vurgu yapılarak, Haziran seçimlerinde CHP’nin dilini gençleştirmesi benimsendi.
Milliyet gazetesinden Meriç Tafolar'ın haberine göre, Kılıçdaroğlu başkanlığında dün parti genel merkezinde toplanan MYK’nın bir numaralı gündemi, Radikal Sol İttifak SYRIZA’nın aldığı seçim zaferi oldu. Alınan bilgilere göre, toplantıda, SYRIZA’nın gençlere hitap eden bir dil kullanmış olması, genç bir kadro ile başlattığı uzun soluklu mücadelelerini pazar günü iktidar ile noktalamış oldukları tespiti yapıldı. Bu tespitten hareketle, CHP’nin Haziran seçimlerinde ilk kez oy kullanan seçmenler ile 30 yaş altı seçmenlere hitap edecek bir dil kullanması gerektiği yorumu benimsendi.

‘İDEOLOJİK BENZERLİK VAR'
Toplantıda söz alan Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş’ın, SYRIZA’nın taleplerinin büyük bir bölümünün CHP ile örtüştüğü, Başbakan Alexis Çipras’ın politikasını yoksulları önceleyen bir hatta oturttuğu değerlendirmesini ilettiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre Karakaş, 2011 yılından bu yana CHP’li milletvekillerinin TBMM Başkanlığı’na sundukları kanun tekliflerinden örnekler vererek, iki parti arasında yoksullara yönelik politika açısından ideolojik benzerliğe işaret ettiği öğrenildi.
Toplantıda bazı üyelerin SYRIZA’nın vaatlerinin gerçekleştirilemeyeceği yönünde görüş beyan ettiği, ancak çoğu MYK üyesinin bu görüşe katılmayarak, “Vaatlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmemesi, bugünün konusu değildir. Bugünün konusu, umudu örgütleyerek iktidara gelen bir sol partinin seçim kampanyasından yararlanabilecek olmamız konusudur” tespitini ilettiği öğrenildi.

'HDP, CHP tabanına çalışacak' 

Toplantıda SYRIZA’nın seçim zaferinden hareketle, SYRIZA ile özdeşleştirilmeye çalışılan HDP’nin seçimlere parti olarak gireceği vurgulanarak, “HDP, barajı geçebilmek için CHP’nin tabanından oy çalmaya çalışacak. Bu konuda seçim sürecinde önlem alınmalı” tespitinin yapıldığı öğrenildi. Toplantıda, örgütün beklediği Parti Meclisi toplantısının 15 Şubat’ta yapılması da kararlaştırıldı.
Bu toplantıda, hangi seçim çevresinde ön seçim yapılacağı, hangi seçim çevresinde merkez yoklaması yapılacağı konularının kararlaştırılması bekleniyor. Alınan bilgilere parti yönetimi, Haziran seçimlerine yönelik olarak miting sayısını azaltmayı, bunun yerine farklı meslek gruplarına yönelik ziyaretler ile seçimlere hazırlanmayı da benimsedi. Bu doğrultuda ana miting sayısının 30 ile sınırlandırılabileceği ifade ediliyor.


  http://www.radikal.com.tr/128223412822344

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Önce tüzük - lolanli

  Bir partili olarak önce tüzük değişsin; daha demokratik, daha kadına ve gence imkan tanıyan, tabana kulak veren, önseçim uygulamasını hakkıyla uygulayan bir tüzük gelsin tüm kadrolar için, ondan sonra seçim için çalışma başlatsın sayın başkan. Söylemde olmaz öyle "gençleri kullanalım bizde" diye komşuyu kopyalamak. Yapılıyorsa adam gibi yapılsın!

  birleşin... - EMRAHKAL

  CHP ile iktidar çok zor hatta imkansız sürekli ana muhalafet olarak kalırsınız bir süre sonra ana muhalafet bile olmazsınız. HDP ile başka bir parti çatısında birleşilmesi ile bir sonraki seçimlerde iktidara gelinebilir görüşündeyim.

  "Kürt anasını görmesin(!)" - AKDENİZ1959

  AKP faşizminin yarattığı tiranlığa, adaletsizliğe, eşitsizliğe, ötekinin yaşam alanına saldırıya, Kürt sorununun çözümsüzlüğüne karşı, sosyal demokrat bir strateji izlemesi gereken CHP'nin , "Kürt anasını görmesin" anlayışıyla hareket etmesi, post-modern faşist bir parti olduğunun tescilidir. Bu tescile rağmen hala birilerinin "AKP'yi geriletmek" amacıyla "CHP ve sol arasında ittifak" araması beyhude bir çaba olduğu kadar, siyasal bir körlüğe de işarettir.

  Ha Şöyle. - Clear

  Kendi yolunuza dönün. Bırakın cemaat kuyruğuna takılmayı, Pensilvanya'yı, çarşaf açılımı gibi komediyi.