CHP'de hesap günü

CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem arasındaki çekişme, hesaplaşmaya dönüştü. Sav'ın görevinden uzaklaştırılması için herekete geçen Erdem ve arkadaşları, hesaplaşma için 29 Mart'ı bekleyecek.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem arasındaki çekişme, hesaplaşmaya dönüştü. Sav'ın görevinden uzaklaştırılması için herekete geçen Erdem ve arkadaşları, hesaplaşma için 29 Mart'ı bekleyecek.
Çankaya belediye başkan adaylığı için Levent Gök'ü öneren ve aksi halde istifa edeceğini söyleyerek Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısını terk eden Erdem ile Sav arasındaki gerginlik artıyor. MYK'da Erdem'i yalnız bırakmayacakları ve birlikte istifa edecekleri mesajını veren genel sayman Mahmut Yıldız, genel sekreter yardımcıları Mehmet Sevigen, Sinan Yerlikaya,
MYK üyeleri Bülent Tanla, Fuat Çay, Şerif Ertuğrul ve Mesut Değer, Sav'ı CHP Genel Sekterliği'nden uzaklaştırmak için harekete geçti.
Sav'ı 'partinin önünü tıkamakla' suçlayan Erdem ve arkadaşları çifte plan yaptı. Birinci plan, hemen harekete geçerek Deniz Baykal'ın Sav'ı TBMM Başkanvekilliği'ne, Erdem'i ise genel sekreterliğe getirmesine ikna amaçlı. Plana göre konu MYK'ya taşınacak ve Baykal'dan sorunu çözmesi beklenecekti. İkinci planda seçimlerin sorumluluğu Sav'a yıkılarak hesaplaşma seçim sonrasına bırakılacaktı. Baykal'ın seçim ortamında Sav'a yönelik bir operasyon yapmayacağı ihtimalini dikkate alan grup, ikinci planı tercih etti.
Seçimlere kadar sessiz kalacak olan Erdem ve arkadaşları, muhtemel seçim yenilgisinden genel sekreteri sorumlu tutarak harekete geçecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tanla, "İstifa yok. Genel sekreter partinin
önünü tıkıyor ama bunu sonra konuşacağız. Seçimlerde partiyi zafiyete uğratmayız" dedi. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Yerlikaya, "Aday tespitlerinde doğru işler yapılmadı. Seçimdeki başarının da, başarısızlığın
da sorumlusu genel sekreterdir" dedi.
CHP Genel Saymanı Mahmut Yıldız ise Sav'ı açıktan hedef alarak, "Parti elden gidiyor. Genel sekreterin yanlış uygulamaları sonucunda parti dibe vuracak" görüşünü savundu. Mehmet Sevigen de istifa edeceği haberlerini yalanladı. MYK içindeki tartışmalardan rahatsız olan MYK üyesi ve İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Özpolat ise genel başkanı zor durumda bırakacak bir hareketin içinde olmayacağını belirtti.
İstifa ettiği ileri sürülen Eşref Erdem dün de genel merkeze uğramadı. Erdem'in odasını toplattığı ancak Baykal'ın özel kaleminin durdurduğu öğrenildi.
Yakın çevresi, Sav'ın genel sekreterlikten uzaklaştırılmaması halinde Erdem'in görevine dönmeyeceğini savundu. Sav'ın da yakın çevresine "Genel başkana rağmen parti içinde hiçbir işlem yapılmadı. Levent Gök'e karşıydım ama MYK'da onun adını bile anmadım" dediği öğrenildi.