CHP'de hesaplaşma

Gizli oturum
CHP lideri Baykal'ın partideki muhalefetin imza kampanyası karşısında toplantıya çağırdığı olağanüstü kurultay bugün. Baykal gizli yapılacak kurultayda bayrak açan 30'u aşkın milletvekilinin sesini kesmek istiyor.
625 oy yeterli
Baykal'ın kurultaydan güvenoyu alarak çıkması için 1249 delegenin 625'inin oyu yeterli. Muhaliflerin hedefi ise sonraki raunt olan tüzük kurultayı için güçlerini ölçmek.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal'ın parti içi muhalefetin imza toplama kampanyası karşısında toplantıya çağırdığı olağanüstü kurultay bugün yapılacak ve taraflar kozlarını paylaşacak.
Basına ve izleyicilere kapalı yapılacak olan 12. Olağanüstü Kurultay, Esenboğa Havaalanı yakınındaki Büyük Anadolu Oteli'nde toplanacak. Kurultayda Baykal, yerel seçimlerden sonra kendisini ve parti yönetimini istifaya davet eden ve bu amaçla olağanüstü kurultay için imza toplayan içlerinde 30'u aşkın milletvekilinin de yer aldığı muhaliflerle karşı karşıya gelecek.
Baykal'ın belirlediği gündeme göre önce muhaliflerin tutumu tartışılacak, ardından genel başkan için güvenoylaması yapılacak. Kurultaya bin 249 delegenin yanı sıra onur üyeleriyle il belediye başkanları çağrıldı. Baykal'ın kurultayda güvenoyu alabilmesi için salt çoğunluk olan 625 delegenin oyu yeterli olacak.
Sonuna dek mücadele
Baykal kurultaya ilişkin tutumunu önceki gün il başkanlarıyla yaptığı toplantıda ortaya koydu. Muhalif milletvekilleri 'partiye zarar vermekle' suçlayan Baykal, kendilerini kurultaya havale etmek zorunda kaldığını söyledi.
Bazı çevrelerin bir süreden beri 'Baykal'la olmuyor' kampanyası yürüttüğünü belirten Baykal, "Anadolu'yu karış karış dolaşıyorum. Bir tek kişi bile karşıma çıkarak, 'Seninle olmuyor' demedi. Bu noktaya dişim ve tırnağımla geldim. Bundan sonra 'Baykal'la olmuyor' diyenlerle sonuna kadar mücadele edeceğim" dedi.
Asıl amacın tüzük değiştirmek değil genel başkanın değiştirilmesi olduğunu savunan Baykal, muhalifleri şöyle uyardı: "Kurultay kararlarına uymayanların partili kalması şart değil. Kararlara uymayanlar partili olmayanlar arasında yerlerini alabilir."
'Baykal terör estiriyor'
Genel merkez, kurultayda güvenoylamasının açık yapılmasını planlarken, muhalifler 'gizli oy' için önerge verme kararı aldı. Eski Genel Sekreter Adnan Keskin Baykal'ın son iki gündür terör estirmeye başladığını ileri sürdü.
Kurultaydaki sonuca göre taraflar tüzük kurultayı istemi dolayısıyla karşı karşıya gelecek. Genel merkez, kurultaydan sonra tüzük kurultayı için verilen imzaların bir bölümünün geri çekilmesini, imzaların yeterli sayının altına düşmesini bekliyor.