CHP'de iki taraf da pusuda

Partiden ihracı istenen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün önceki gün Mersin'de yaptığı mitinge 17 milletvekilinin katılması CHP yönetiminde sıkıntı yarattı. Genel merkez ve Sarıgül taraftarları, yeni strateji belirlemeye çalışıyor.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Partiden ihracı istenen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün önceki gün Mersin'de yaptığı mitinge 17 milletvekilinin katılması CHP yönetiminde sıkıntı yarattı. Genel merkez ve Sarıgül taraftarları, yeni strateji belirlemeye çalışıyor.
CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) çarşamba günü yapacağı toplantıda, miting ve mitinge katılan milletvekillerinin durumunu tartışacak. CHP yönetimi, il başkanlarına, Sarıgül hareketini ve Sarıgül'ün mitingine katılan milletvekillerini eleştiren bir bildiri yayımlatma hazırlığında.
Genel merkez: Geri adım yok
Genel merkez yöneticileri, "Sıkıntılı bir durum. Bu konuda bir parti talimatı yayımlandı. Bundan geri adım atmak olmaz. Parti talimatına rağmen mitinge katılan milletvekillerinin bu hareketini görmezden gelemeyiz" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, mitingi, "Önemli bir miting değil. Çeşitli illerden yapılan yığmalarla ancak 7-8 bin kişilik bir kalabalık toplayabildiler" diye değerlendirdi. Erdem, mitinge kalıtan milletvekillerinin durumunun MYK'da değerlendirileceğini söyledi.
Öymen: CHP'nin iç işi
CHP yönetimi, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz'un da Sarıgül'le ilgili raporu incelediğine ilişkin haberlere tepki gösterdi. Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, bunun CHP'nin iç işi olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Sosyalist Enternasyonal toplantısında hep birlikteydik. Bu konuyla ilgili bizden herhangi bir şey istenmedi. Bu konu, tamamıyla CHP'nin işi. Avrupalı sosyal demokrat partileri ilgilendiren bir yanı yok. Biz, Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin içişlerine karışmıyoruz. Aynı hareketi onlardan da bekliyoruz. Salı günü yapacağımız görüşmede kendisini bu konuda uyaracağız."
Muhalifler toplanıyor
Muhalif milletvekilleri ise bugün ya da yarın bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacak, genel merkezin kendilerini disipline vermesi halinde izleyecekleri stratejiyi belirleyecek. Sarıgül'e destek konusunda henüz ikna olmayan Hakkı Akalın, Nurettin Sözen ve Mustafa Sayar ile kararsızlığı süren Yakup Kepenek ve Mehmet Nuri Saygın gibi isimleri ikna etmeye çalışan muhalifler, Anadolu Yürüyüş Hareti'yle ilgili yeni bir düzenleme de yapacak.
Muhalefetin sözcülerinden İstanbul Milletvekili Hasan Aydın, mitinge katılan milletvekillerinin sayısının 17 olduğunu, ancak bu sayının önümüzdeki günlerde daha da artacağını belirtti. Aydın, şunları kaydetti:
"İnal Batu, Mehmet Nuri Saygın ve Yakup Kepenek de mitinge katılacaktı. Ancak özel nedenlerle katılamadılar. Muhalif milletvekillerinin sayısı 28'di. Muhalifler arasında yer almayan Muharrem Eskiyapan ve Sefa Sirmen gibi isimler de mitinge katıldı. Sayı daha da artacak. Biz parti içinde mücadele veriyoruz. Bizi disipline verip atmaya kalkarlarsa mahkeme kararıyla geri geliriz."
Ketenci: Artık yol göründü
CHP lideri Deniz Baykal'ın Torbalı mitingine sadece 3 bin 500 kişinin katıldığını anımsatan Ahmet Güryüz Ketenci de, "Bir belediye başkanının mitingine 40 bin kişi katılıyorsa, o partiyi yönetenler kendilerini sorgulamalı. Artık yol göründü" diye konuştu. Bu arada, Sarıgül'ün Mersin mitingine çağrılan Kemal Derviş ve arkadaşlarının bu daveti geri çevirdiği öğrenildi.