CHP'de iki vekil disipline sevk edildi

CHP'de iki vekil disipline sevk edildi
CHP'de iki vekil disipline sevk edildi
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün kınama istemiyle disipline sevk edildi.

RADİKAL- CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün kınama istemiyle CHP Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

Birgül Ayman Güler hakkında "CHP - cemaat ile işbirliği yaptı" sözleri dolayısıyla kınama talebiyle disipline sevkedilirken, Hüseyin Aygün hakkında ise, Sarıyer ve Şişli belediyeleri hakkında yaptığı açıklamalardan dolayı disipline sevk edilmesine karar verildi. Hüseyin Aygün 43, Birgül Ayman Güler ise 56 oyla Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

VEKİLLİK YOLU KAPINIYOR
Yüksek Disiplin Kurulu, PM'nin isteği üzerine kendisine gönderilen dosyayı inceleyecek. İnceleme sonucunda iki vekil hakkında kınama cezası çıktığı taktirde. Her iki isimde önümüzdeki 1 yıl içinde yapılacak olan hiçbir seçimde aday olamayacak, aday gösterilemeyecek.

CHP'li vekil: CHP ve cemaat ittifak yaptı

CHP'de 'cemaatle ittifak' kavgası büyüyor

CHP SÖZCÜSÜ HALUK KOÇ AÇIKLADI

CHP Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan Parti Meclisi toplantısından sonra yazılı açıklama yaptı. CHP Sözcüsü ve Genel Başkan yardımcısı Prof. Dr. Haluk Koç'un açıklaması şöyle:

"Parti Meclisi toplantısında yönetmeliklerde yapılan değişiklikler sonucu, PM'nin aldığı kararlara göre, seçimlerde adaylar yüzde 85 önseçim, yüzde 15 Merkez Yoklaması ile belirlenecek ve internet yoluyla da CHP'ye üye olunabilecek. İnternet yoluyla üye yapımına ilişkin usullerin belirlenmesi, mevcut önseçim ve aday yoklama yöntemi muhafaza edilerek, aidat ödeyen üyelerin de oy kullanarak aday belirleyebileceği bir usul daha kabul edilmiştir. Sandık koyarak örgüt içi eğilim yoklaması yapılması suretiyle aday belirleme imkanı sağlanmıştır. Ayrıca, Tüzüğün 58. maddesindeki kotaya uygun olarak , toplam adayların en az yüzde 85'inin sandık konmak suretiyle önseçimle belirleneceği, Genel Merkez'in belirleyeceği adayların yüzde 15'i geçmeyeceği kuralı korunmuş ve bu kuralın nasıl uygulanacağı düzenlenmiştir. Öte yandan, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün parti suçu oluşturan tutum ve davranışları nedeniyle CHP Tüzüğünün 70/C ( a ), (b), ( c ) bentleri uyarınca "kınama cezası" ile cezalandırılmak üzere, parti tüzüğünün 68. Maddesi A bendi uyarınca Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi talebi gizli oylama yapılarak kabul edilmiştir."