CHP'de 'ilkler' kurultayı

CHP'de 'ilkler' kurultayı
CHP'de 'ilkler' kurultayı
CHP'nin bugün ve yarın ATO Kongre Salonu'nda yapılacak 18. Olağanüstü Kurultayı, aynı zamanda "ilkler kurultayı" da olacak.

RADİKAL - Genel başkan seçildiği 22 Mayıs 2012 kurultayı dahil, seçimli kurultaylara “tek aday” olarak giren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , ilk kez genel başkanlık yarışı da yaşayacak. Kurultayda, kayıtlı 1216 delege, genel başkan ile 60 üyeli Parti Meclisi’ni belirlemek için sandığa gidecek. Kurultay’da ayrıca 3-4 maddelik tüzük değişikliği de yapılacak.

Cumhuriyet'ten Ayşe Sayın'ın haberine göre, Kılıçdaroğlu’nun genel başkan seçildiği 2010 kurultayından sonra ilk kez “genel başkanlık yarışı” yaşanacağı için gözler Kılıçdaroğlu ve İnce’nin alacakları oya çevrildi. Alınacak oy, partinin bundan sonraki rotası için önemli olacak. Eski genel başkan Deniz Baykal’ın, “kaset skandalı” nedeniyle istifa etmesi üzerine 22-23 Mayıs 2010’daki 33. Olağan Kurultayı’nda genel başkan seçilen Kılıçdaroğlu, seçimli gittiği 3 seçimli kurultaya tek aday olarak girdi ve delegelerin ezici çoğunluğunun oyuyla genel başkan seçildi.

CHP liderinin kurultayda, 78 il başkanı, en az 115 dolayındaki milletvekilinin de aralarında bulunduğu 900 dolayında imzayla genel başkanlığa aday gösterilmesi planlanıyor. Kılıçdaroğlu'nun kendisini aday gösterenlerin tümünün oyunu alması halinde, parti içinde “genel başkanlık ve ideolojik ayrışma” tartışmalarına da son verecek bir yapılanmaya gideceğine dikkat çekiliyor. Kurultay sonrasında tüm enerjisini 2015 seçimleri için harcamayı planlayan Kılıçdaroğlu’nun, PM’de muhalif seslere yer vermeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Kılıçdaroğlu’nun, hem listesini deldirmemek, hem de partide yeni iç tartışmanın önünü kesmek içinde sadece “yenilikçi” ve genel merkeze yakın isimlere değil, kendisine açıkça muhalefet bayrağı açmayan sol ve ulusalcı isimlere de yer verebileceği belirtiliyor. Bu kapsamda Afyon Milletvekili Ahmet Toptaş ile Antalya Milletvekili Gürkut Acar’ın PM listesine girebileceğine işaret ediliyor. CHP liderinin, istediği oyla seçilmesi halinde ise muhaliflerince eleştirilmesine karşı özellikle Kürt sorunu, özgürlükler konusunda daha “cesur” açılımlara yöneleceğine işaret ediliyor.

İNCE'NİN HEDEFİ 700 OY
İlk kez genel başkanlığa aday olan ve 3 il başkanı ile 15 dolayındaki milletvekilinin desteklediği belirtilen Muharrem İnce ise genel merkezin delege üzerinde baskı kurmasını engellemek için tüzük gereği adaylık için gerekli olan 122 imzanın biraz üzerinde imzayla aday gösterilme taktiği izleyecek. Bu çerçevede 200’e yakın imzayla aday gösterilebileceği belirtiliyor. Açıklamalarında hedefini “700 oyla genel başkan seçilmek” olarak açıklayan İnce’nin, ilk genel başkanlık sınavında alacağı oy, gerek parti içi muhalefet, gerekse kendi siyasi geleceği açısından önemli gösterge olacak. İnce’nin 400’ün üzerinde oy alması, 2015 seçimlerinden sonra yapılacak ilk kurultayda potansiyel genel başkan adaylığının yolunu açacak ve parti içi muhalefetin Kılıçdaroğlu’nu zorlayabileceğini gösterecek.

BAYKALCI VEKİLDEN KILIÇDAROĞLU'NA İMZA
Başlangıçta İnce’nin adaylığına sıcak baktığı mesajı veren ancak daha sonra adaylar konusunda net tavır ortaya koymayan eski Genel Başkan Deniz Baykal’a yakın isimlerden Antalya Milletvekili Osman Kaptan, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için imza verdi. Kılıçdaroğlu’nun, “denge” oluşturmak için Kaptan’ı da anahtar listesine alabileceği iddia edildi. Kaptan’ın, Baykal’ın bilgisi dışında Kılıçdaroğlu için imza verdiği de belirtilmesine karşın, yine de bu imza, Baykal’ın İnce’ye destek olmayacağı yorumlarına güç kazandırdı.

MUHALİFLERİN LİSTE DELME HESABI
Tüzükteki “çarşaf liste” hükmünü işleteceğini ve kendisinin “blok liste istemediğini” açıklayan Kılıçdaroğlu, anahtar liste çıkaracak. Ancak Kılıçdaroğlu’nun listenin delinmesine karşı önlem olarak 60 kişilik PM listesi için 75 veya 80 isimden oluşan bir anahtar liste çıkararak, muhaliflerin de oy verebileceği isimlere yer verebileceği belirtiliyor.

CHP’de eski Milletvekili Kenan Sönmez’in öncülüğünü yaptığı ve PM üyeleri Ercan Karakaş ile Fikri Sağlar’ın da destek verdiği “sol kanat” üçüncü liste çıkaracak.

Parti içinde listeye girmek isteyen ancak herhangi bir kanada dahil olmayanların da grup anahtar liste çıkarması bekleniyor. Bu kapsamda eski genel başkan yardımcısı Gökhan Günaydın ile halen PM üyesi de olan Denizli milletvekili İlhan Cihaner ile Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün, Kılıçdaroğlu’nun listesini delmeye çalışacak. Daha önce sol kanadın listesinde yer alacağı belirtilen ve yeniden aday olan Perihan Sarı ise sol kanattan desteğini çekti ve bağımsız olarak aday olma kararı aldı. Eski genel sekreter Adnan Keskin ise kendisinin ne İnce, ne de Kılıçdaroğlu için imza vermediğini ve vermeyeceğini belirtti.

YENİLİKÇİLER DE KULİSTE

CHP içinde yenilikçi kanat ise çabasını İzmir milletvekili Rıza Türmen’in PM listesine girmesi için gösterecek.Kılıçdaroğlu’nun da listesine alabileceği konuşulan Türmen için yenilikçi milletvekilleri kulis yürütüyor. Türmen’i Kılıçdaroğlu’nun kendi anahtar listesine almaması halinde yenilikçi kanadın listeyi delmek için çalışacağına işaret ediliyor.

SÜRPRİZ İSİMLER
Genel seçimlerde CHP’nin en zayıf olduğu bölgeler olan Doğu ve Güneydoğu’da oyunu artırmak isteyen Kılıçdaroğlu, ağırlıklı olarak bölge illerinden olmak üzere 5 dolayındaki il başkanını ya da onların önereceği isimleri PM’ye alacağı belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu’nun listesinde sürpriz isim olarak ise 2002’de CHP’den milletvekili seçilen ancak seçimlerin iptal edilmesi üzerine milletvekilliği düşen Ekrem Bilek’e yer verebileceği belirtiliyor.

Öte yandan Sivas katliamında yaşamını yitiren şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok da PM’ye aday oldu.Liste vekil ağırlıklı

Kılıçdaroğlu’nun listesinin vekil ağırlıklı olması bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun MYK üyelerinin önemli bir bölümünü de koruyacağı konuşulurken, kulislerde anahtar listesine girebileceği konuşulan bazı milletvekillerinin isimleri de şöyle: Müslim Sarı, Sakine Öz, Candan Yüceer, İdris Yıldız, Haydar Akar, Aytuğ Atıcı, Mustafa Balbay, Ömer Süha Aldan, Aykut Erdoğdu, Mahmut Tanal, Aykan Erdemir, Sedef Küçük, Mustafa Moroğlu, Musa Çam, Mehmet Şeker, Sena Kaleli, Nurettin Demir.