@sarikayaercan

CHP'de İstanbul düğümü çözülüyor İnönü ve Erbakan sürprizi

CHP'de İstanbul düğümü çözülüyor
İnönü ve Erbakan sürprizi
CHP'de İstanbul düğümü çözülüyor
İnönü ve Erbakan sürprizi
CHP'nin İstanbul'daki ilçe belediye başkanı adayları düğümü kısmen bugün çözülüyor. Sabri Erbakan ile Hayri İnönü'nün de aday olacağı belirtiliyor.
Haber: ERCAN SARIKAYA / Arşivi

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında bugün toplanacak. Sabah saatlerinde yapılacak MYK toplantısında anayasa değişikliğine ilişkin parti görüşü belirlenecek ve yerel seçimlere ilişkin yapılan çalışmalar değerlendirilecek. MYK’nın ardından öğle saatlerinde PM toplanacak. PM’de, CHP Yerel Seçim Komisyonu’nun çalışmaları ele alınacak. Kasım ve aralık ayı PM toplantılarında İstanbul, İzmir ve Ankara dahil 746 belediye başkan adayını belirleyen CHP’de bugünde Adana, Edirne, Hakkâri, Mardin, Sakarya, Tekirdağ, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Zonguldak’ın da aralarında bulunduğu 20 il ile İstanbul’un 26 ilçesinin belediye başkan adayının belirlenmesi bekleniyor. CHP’nin İstanbul’da iktidarda bulunduğu 13 ilçedeki başkan adayı ise şubat ayında yapılacak PM toplantısında netleşecek. Bugün yapılacak MYK ve Parti Meclisi toplantıları nedeniyle CHP Genel Merkezi’ne ziyaretçi girişi yasaklandı. 

Erbakan sürprizi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını Mustafa Sarıgül ile kazanmayı hedefleyen CHP, ilçe belediye başkanı sayısını da iki katına çıkarmak istiyor. Bu nedenle İstanbul’da aday düğümünü çözmek iteyen CHP yönetimi önce 17 ilçede eğilim yoklaması yaptı. Yoklamada ilk üçe girenlerin isim ve aldıkları oylar genel merkeze gönderildi. Sonuçlar genel merkezde bir komisyon tarafından değerlendirmeye alındı. CHP Parti Meclisi toplantısı öncesi eğilim yoklamasında birinci çıkan bazı isimlerin, aday gösterilmeyeceği iddiasının İstanbul örgütünde sıkıntı yarattığı dile getiriliyor. Fatih’de eğilim yoklamasında en çok oyu alan İlhan Dabakoğlu’nun yerine eğilim yoklamasına katılmayan ve Mustafa Sarıgül’ün isteği ile CHP’ye katıldığı belirtilen eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan’ın aday gösterileceği iddia edilirken, Başakşehir’de en çok oyu alan Özgür Karabat’ın yerine eski Bahçeşehir Belediye Başkanı Kemal Aydın, Küçükçekmece’de de eğilim yoklamasından ikinci olan Gökhan Gümüşdağ, Üsküdar’da eğilim yoklamasından birinci çıkan İrfan Karacan’ın yerine ise üçüncü olan Ahmet Kılıç’ın aday gösterileceği belirtiliyor. Beykoz’a Hızır Yılmaz, Tuzla’ya Cemil Ekşi, Beylikdüzü’ne Ekrem İmamoğlu, Esenyurt’a Gürbüz Çapan, Çekmeköy’ye Hüseyin Avni Sipahi, Bayrampaşa’ya Zahit Gürdal, Bahçelievler’e Abdullah Durukan, Eyüp’e Ferzan Özer, Pendik’e Tuncer Özyavuz, Sancaktepe’ye Hakkı Sağlam ya da Özgen Nama’nın aday gösterileceği konuşuluyor. Gezi eylemlerinin simgesi Beyoğlu’na Gülseren Onanç ya da Aylin Kotil’den birinin aday gösterilmesi beklenirken, Zeytinburnu’na Mustafa Fazlıoğlu, CHP’nin oy oranın düşük olduğu Şile’de Aras Aslan, Ümraniye’de Sacit Eyüpoğlu’nun aday gösterileceği iddia ediliyor. 

Meclis üyeleri için
sandık kuruluyor

25 Ocak’ta ise CHP’nin belediye başkanlığını elinde bulundurduğu 12 ilçede meclis üyelikleri için sandık kurulacak. Fermuar sistemi adı verilen sistemle yapılacak önseçimde 1 , 3 , 5 , 7, 9 gibi tek sayılar genel merkeze kontenjan olarak ayrıldı. Yapılacak oylamada oy oranına göre sıralama yapılıp genel merkeze gönderilecek.
CHP’nin İstanbul’da iktidarda olduğu Ataşehir, Adalar, Bakırköy, Şişli, Kadıköy, Beşiktaş , Maltepe, Kartal, Sarıyer, Çatalca, Silivri ve Avcılar’ın belediye başkan adayları da şubat ayının ilk haftasında yapacağı toplantıda belirlenecek. CHP kulislerinde mevcut belediye başkanlarının Çatalca, Silivri ve Büyükçekmece hariç büyük oranda değiştirileceği dile getiriliyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ’nun özellikle İstanbul’da seçimi kazanabilecekleri bazı ilçelere kadın aday konusunda talimat verdiği iddia ediliyor.

Tekin: Aday değilim

Kulislerde Kadıköy Belediye Başkanı adaylığı için CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in adı geçiyordu. Telefonla ulaştığımız Tekin, aday olmadığını söyledi. Tekin’in aday olmaması durumunda Kadıköy’e Kemal Derviş’in danışmanı Oya Ünlü Kızıl’ın aday gösterilebileceği iddia ediliyor. Beşiktaş’a eski İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’in adı geçerken, Kartal’da mevcut başkan Altınok Öz’ün aday gösterilmemesi durumunda eski bakanlardan Mustafa Kul’un aday gösterileceği belirtiliyor. Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a yakınlığı ile bilinen Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin hakkında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kesin karar vermediği öne sürülürken, partinin AK Parti’nin adayı olması beklenen Prof.Dr. Edibe Sözen’in karşısına kadın adayla çıkabileceği de dillendiriliyor. Mustafa Sarıgül’ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmasından sonra kavgalı olduğu Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’in değişmesine kesin gözüyle bakılıyor. Geçen hafta Bakırköy’de ziyaretler yapan Sarıgül’ün belediyeye uğramadığı, Erzen’in de Sarıgül’ün mitingine gitmediği belirtiliyor. 

Hayri İnönü Şişli’ye

Adayı ençok merak edilen ilçelerden biri de CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mustafa Sarıgül’den boşalacak Şişli oldu. Parti yönetiminin Şişili Belediye Başkan adayı olarak Sarıgül’ün önerdi İsmet İnönü’nün torunu Hayri İnönü’yü aday göstereceği belirtiliyor. İnönü’nün adaylığının şubat ayında açıklanacağı öğrenildi.

1395 belediye başkanı seçilecek


Yerel seçimlerde toplam 1395 belediye başkanı seçilecek. Seçmenler 30 Mart 2014 günü 30 büyükşehir, 519 büyükşehir ilçe belediyesi, 51 il, 400 ilçe ve 395 belde belediye başkanı için oy kullanacak.