@sarikayaercan

CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerine kim aday oluyor?

CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerine kim aday oluyor?
CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerine kim aday oluyor?

Prof. Dr. İştar Gözaydın

CHP Parti Meclisi'nin aldığı kararla İstanbul, İzmir, Ankara'da birinci sıra adayları kadın olacak. İstanbul 2. Bölge 1. sıradan aday olması beklenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, karar gereği üçüncü sıradan aday olacak. Yerine ise 1. sıradan Prof. Dr. İştar Gözaydın'ın aday gösterileceği dile getiriliyor.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – CHP ’de milletvekilliği aday adaylığı için başvurular dün sona erdi. Yaklaşık 2 bin 500 aday adayının başvuruda bulunduğu ve başvuranların 500’e yakının kadın olduğu dile getiriliyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul 2. Bölge için kontenjan başvurusu yaptı. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki seçim bölgelerinde ilk sıraları kadın adaylara bırakma kararı alan Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul 2. Bölge 3. sıradan aday olacağı belirtiliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki yedi seçim çevresinde partisinin 1. sıra milletvekili adaylarının kadın olacağına ilişkin Parti Meclisi kararı alınması sonrası, parti kulislerinde bu isimlerin kim olabileceği tartışılıyor.

CHP kulislerinde 600'e yakın aday adayının başvurduğu İstanbul'da 1. Bölge 1. sıra için en kuvvetli aday olarak Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’in adı geçiyor. Kadın Kolları Başkanı Hilal Dokuzcan, Beyoğlu Belediye Başkan adayı olan Aylin Kotil, İstanbul Milletvekili Sedef Küçük de 1. Bölge kontenjanı için başvuruda bulundu.

CHP LİDERİ SIRASINI VERDİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun da seçim bölgesi olan İstanbul 2. Bölge 1. sıra için Prof. Dr. İştar Gözaydın’ın ismi geçiyor. Doğuş Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nin eski Dekanı Prof. Dr. İştar Gözaydın milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etmişti.  Din-devlet ilişkileri, modernite, hukuk ve siyaset üzerine çalışan Gözaydın’a göre Diyanet’in varlığı laiklik ilkesine ters değil. Ama “tekel olmaması, din hizmetlerini sunan kurumlardan biri olması lazım.” Gözaydın, Alevilerin ve talep eden tüm inanç gruplarının ayrı bir Diyaneti olabileceğini söylüyor. İstanbul 2. Bölge’den kontenjan adaylığı için PM üyesi Gülseren Onanç da başvuruda bulundu.

3. BÖLGE İÇİN ALTIOK

İstanbul 3. Bölge 1. sıra adaylığı için ise PM üyesi Zeynep Altıok Akatlı’nın adı geçiyor. PM üyesi olmadan önce İstanbul il yönetiminde bulunan Zeynep Altıok Akatlı, Madımak Katliamı’nda hayatını kaybeden şair Metin Altıok’un kızı.

BÖKE BAŞVURUSUNDA KENT BELİRTMEDİ AMA…

Aday adaylığı başvurusunda il tercihi yapmayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ile yine adaylık başvurusunda kent tercihi yapmayan Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu’nun Ankara’nın birinci sıra adayları olacağı dile getiriliyor. Yaklaşık 200 aday adayının bulunduğu Ankara'da İnönü’nün torunu olan Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ın adı da Ankara 1. sıra adayları arasında geçiyor. Bilgehan’ın tercih edilmesi durumda Selin Sayek Böke’nin İzmir’e kaydırılabileceği öne sürülüyor. Sosyalist Enternasyonal'in asil üyesi ve eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın dış ilişkilerden sorumlu danışmanı Şule Bucak da Ankara’dan kontenjan için başvuran kadın adaylardan biri.

İZMİR’İN BİRİ MUMCU

İzmir’de 174 aday adayı var. Birinci sırada yer alacak kadın adaylardan birinin TBMM başkanvekili Güldal Mumcu olacağı dile getiriliyor. Diğer isim için ise birçok kadın aday adayının adı geçiyor. İzmir’de aday adaylarının 22'si ön seçime girmek istemeyerek kontenjan istedi. CHP İzmir milletvekillerinden Oğuz Oyan ve Alaattin Yüksel vekillik için başvuruda bulunmazken, Parti Meclis Üyesi Tuncay Özkan kontenjan için başvuruda bulundu. Erdal Aksünger, Aytun Çıray, Rıza Türmen de kontenjan aday başvurusunda bulundu. Mustafa Balbay ise ön seçime girme kararı aldı.

CHP'ye aday adaylığı için 2 bin 822 kişi başvurdu


  http://www.radikal.com.tr/130417113041717

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İştar Hoca. Kaç Kaç Kaç - user470011

  İtü'lüler iyi bilir. ITB başkanlığı yaptığı dönemde öğrencilere neler çektirdiği bir neslin hafızasına kazınmıştır. Meclisin şimdiden Allah yardımcısı olsun.

  Olumlu - user559403

  İlk sıra önemlidir ama bunu diğer sıralara da yansıtmak gerekir.Tülay Babuşcu ve aynı zihniyete sahip kadınlar dışında TBMM tüm kadınlara açıktır.

  işi ehline verin - user856779

  Sırf gösteriş ... İşin ehli kimse onu aday göster, ha kadın olmuş ha erkek ...

  şaşırdık mı?? - Ametalcan

  bu tip basit sembolik jestlerle, seçim öncesi atmosferini gene boşa geçiren bir CHP...

  Manşet - user834102

  "Kılıçdaroğlu yerini bir kadına bırakıyor". Manşet başlığı itici geliyor, bu çok olağan dışı bir şey olmamalı zannedersem. Farklı bir gazete olmuş olsa, "tam size yakışır bir başlık" derdim ama sevdiğimiz basın-yayım organlarını eleştirmekte hakkımız diye düşünüyorum.

  bir de seçilemiyor mu? - ex nihilo

  seyrine de doyum olmaz hani

  - aharasa

  Bu kadar mı etkisiz bir muhalefet olur? Kılıçdaroğlu yapamadımn bırak. Yap ve surekasi binlerce hatta içerisinde ve sen bir umut olarak çıkamıyorsun