CHP'de kılıçlar çekiliyor

CHP Genel Merkezi'nde hüzün vardı. Deniz Baykal eve kapandı. Aday belirlemede hata yapıldığını savunan milletvekilleri, Meclis grubu yarın toplanırsa, 'seçimi etkilememesi için' erteledikleri deklarasyonu parti yönetimine verecek.

ANKARA - Yerel seçimlerde umduğunu bulamayan ve oyları gerileyen CHP Genel Merkezi'nde seçim gecesi hüzünlü bir hava vardı. Genel Başkan Deniz Baykal evine kapanırken, aday belirleme sürecinde hata yapıldığını savunan milletvekilleri harekete geçme kararı aldı. Seçimden önce bir araya gelen 30 milletvekilinin 'seçim sonuçlarını etkilememek' amacıyla erteledikleri deklarasyonu Meclis grubunda yarın açıklamaları planlanıyor.
Ayrıca genel merkez yönetiminde de Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem ile Genel Sekreter Önder Sav arasında aday belirleme sürecinde yaşanan kavganın da güncellenmesi bekleniyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilgili ilk sonuçların belli olmasından sonra CHP Genel Merkezi'nde Murat Karayalçın'ın oyları böldüğü eleştirileri yapıldı. Karayalçın'ın da siyasi hayatının biteceği iddia edildi. Doğu ve Güneydoğu'da hiçbir varlık gösteremeyen CHP'nin Tunceli Belediye Başkanlığı'nı Güçbirliği'nin adayına kaptırdığına ilişkin ilk bilgiler üzüntü yarattı.
Moraller bozuldu
Antalya ve Gaziantep'te de AKP'nin gerisine düşülmesi CHP'lilerin moralini iyice bozdu. CHP'nin açık farkla önde gittiği İzmir ve son anda aday gösterilen Sefa Sirmen'in İstanbul'da aldığı sonuç İstanbul büyükşehiri kazandırmasa da CHP'yi teselli etti.