CHP'de kriz büyüdü

CHP'de yerel seçimlere yönelik aday belirlemede Genel Sekreter Önder Sav ile Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem arasında yaşanan gerginlik, Erdem'in istifasıyla sonuçlandı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP'de yerel seçimlere yönelik aday belirlemede Genel Sekreter Önder Sav ile Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem arasında yaşanan gerginlik, Erdem'in istifasıyla sonuçlandı.
Eşref Erdem, önceki gün yapılan Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK), Çankaya Belediye Başkanlığı için önerdiği eski Ankara İl Başkanı Levent Gök'ün adaylığının kabul edilmemesi üzerine, "Bu koşullarda görev yapamam. Görevimden affımı diliyorum" diyerek toplantıyı terk etmişti.
Baykal kabul etti
Sekreterine de odasını toplama talimatı veren Erdem'i ikna çalışmaları sonuç vermedi. Haymana'dan dün Ankara'ya dönen Erdem, MYK'da yaşanan tartışmadan iki gün sonra istifa dilekçesini Genel Başkan Deniz Baykal'a verdi. Erdem'in Genel Başkan Yardımcılığı ve MYK üyeliğinden istifasına ilişkin dilekçesi Baykal tarafından kabul edildi.
Hesaplaşma sonra
Erdem'le birlikte hareket eden MYK'daki arkadaşları 'şimdilik' bekleme kararı alırken, Sav'la hesaplaşmayı seçim sonrasına erteledikleri öğrenildi. Erdem'e destek veren MYK üyesi Sinan Yerlikaya, Bülent Tanla ve Mehmet Sevigen gibi isimler tek tek yaptıkları açıklamayla istifa etmeyeceklerini, ancak seçimlerde ortaya çıkan başarısızlıktan Sav'ı sorumlu tutacakları mesajını verdi.
Erdem'in sadece Levent Gök olayına tepki göstermediğini belirten Erdem'a yakın kaynaklar, "Gök olayı bardağı taşıran son damla oldu. Sav ve örgüt işlerinde yardımcısı olan Algan Hacaloğlu MYK'dan geçen listeler üzerinde
oynamış ve bu listelerin belli yerlerine kendilerine yakın isimleri yerleştirmişler. Esas tepki bu gibi girişimlere. Sinan Yerlikaya, listelere
müdahale eden Algan Hacaloğlu'nun üzerine yürümüş" iddilarını ortaya attı.
Değer: Kavgada yokum
Bu arada, Eşref Erdem'in istifası üzerine ona destek amacıyla istifa edecek MYK üyeleri arasında adı geçen Mesut Değer, iddiaları yalanladı. Değer, "Erdem ve Sav arasındaki kavgada ben yokum. Parti içinde kişilere dönük politika yapmıyorum. Bu şekilde düşenen arkadaşlarımı arayarak uyardım. Böyle bir politika tarzı partiye zarar verir. Seçimlerde hepimiz genel başkanın etrafında toparlanmalı ve partimizin başarısı için çalışmalıyız" dedi.
Listelerle oynandı
CHP Parti Meclisi'nde kabul edilen ve seçim kurullarına teslim için gönderilen bazı listelerin il ve ilçelerde değiştirildiği ileri sürüldü. Baykal'ın talebi üzerine Bakırköy Belediye Meclisi üyeliğine aday gösterilen ve genel merkezin İstanbul'a gönderdiği listede ikinci sırada yer alan Yakup Akyüz'ün adının İstanbul il ve ilçe başkanı tarafından listeden çıkarıldığı iddia edildi.
Olaya tepki gösteren Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mehmet Ali Özpolat, bazı ilçelerde böyle olaylar yaşandığını, ancak listelerin kesinleştiği bu aşamada bir müdahalede bulunulmasının artık mümkün olmadığını söyledi.
300 yerde CHP yok
CHP, çoğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yer alan bazı küçük yerleşim birimlerinde aday bulamadığı için seçimlere giremeyecek. Parti içi muhalifler bu durumdan CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ı sorumlu tutarken, seçime girilemeyecek yer toplamının 1100 olduğunu iddia etti.
Ancak, Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan, seçime girilmeyecek yerlerin sayısının 300 dolayında olduğunu söyledi.