CHP'de muhalif hareketler birleşti

CHP lideri Deniz Baykal'ın güvenoyu aldığı kurultayda umduğunu bulamayan parti içi muhalefet, örgütlenme çalışmalarını hızlandırdı.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal'ın güvenoyu aldığı kurultayda umduğunu bulamayan parti içi muhalefet, örgütlenme çalışmalarını hızlandırdı. Dağınık muhalif grupların tek bir isim ve liderlik altında toplanma çalışmaları ilk olumlu sonucu verdi. Anadolu Hareketi ile liderliğini İzmir Milletvekili Hakkı Akalın'ın yaptığı İktidara Yürüyüş Hareketi birleşti. Dün yapılan ve birleşmenin duyurulduğu ortak açıklamada şöyle denildi:
"CHP, ülkemizin ve halkımızın esenliği için tek seçenektir. Bu seçeneği gerçekleştirmek için İktidara Yürüyüş Hareketi ile Anadolu Hareketi birleşme kararı almıştır. İki grup, CHP'yi iktidara taşımak amacıyla tek bir yürek ve tek bir yumruk halinde demokratik güçlerini, inançlı bir şekilde birleştirmiştir." Grup bundan sonra İktidara Yürüyüş Hareketi adını kullanacak.
İki yasaya iptal başvurusu
CHP yönetimi ise, 5225 sayılı Kültür Yatırımları ve Girişimlerini Teşvik Kanunu'nun beş maddesindeki bazı fıkralar ile Sağlık Bakanlığı'nın bazı taşınmazlarının satışını düzenleyen 5220 sayılı kanun hükmünün iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.