CHP'de muhalif zirvesi

CHP'li muhalifler, üç milletvekilinin ihraç edilmesi ile başlayan yeni süreci ay sonunda yapılacak zirve toplantısında değerlendirecek. Örgüt üyelerinin de katılımı ile gerçekleşecek bu toplantıda istifa da dahil her türlü olasılık tartışılacak.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - CHP'li muhalifler, üç milletvekilinin ihraç edilmesi ile başlayan yeni süreci ay sonunda yapılacak zirve toplantısında değerlendirecek. Örgüt üyelerinin de katılımı ile gerçekleşecek bu toplantıda istifa da dahil her türlü olasılık tartışılacak. Ancak öncelikli hedef parti içinde mücadelenin yeni yöntemlerini belirlemek.
CHP Yüksek Disiplin Kurulu'nun İstanbul milletvekilleri Ahmet Güryüz Ketenci ve Hasan Aydın ile Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'ı partiden ihraç etmesi parti içindeki muhalifleri öfkelendirdi. Parti yönetimine sert tepki gösteren sayılarının 25 olduğu ifade edilen muhalif milletvekilleri 'mücadeleye devam' kararı aldı.
Muhalifler öncelikle ihraç edilen milletvekillerinin partiye geri dönmek için açacakları davanın sonucunu bekleyecekler. Ayrıca yeni stratejinin belirlenmesi için 'değerlendirme' toplantıları yapacaklar. Bu çerçevede ilk toplantı 28 Ağustos Cumartesi günü Ankara'da gerçekleşecek. Bir anlamda 'muhalefet zirvesi' niteliğini taşıyacak olan bu toplantıda, istifa ve yeni oluşum dahil tüm olasılıklar masaya yatırılacak. Ancak, muhaliflerin öncelikli hedefi parti içinde kalarak yönetime karşı yeni mücadele yollarını tespit etmek olacak.
'İhraç kararları siyasi cinayet'
CHP'li muhaliflerden İzmir Milletvekili Hakkı Akalın, ihraç kararını 'siyasi cinayet' olarak niteleyerek, "Bunlar partiyi parçalayıcı, küçültücü kararlardır" dedi.
Ankara Milletvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu da, ihraç edilenlerin mahkemeye başvuracaklarını anımsatırken "Ben bu partide büyüdüm. Parti evimdir, yuvamdır, niçin ayrılacağız?" dedi. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise ihraç kararıyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.