CHP'de muhaliflere af yok

CHP'de parti içi hesaplaşmada kurultaydan sonra yeni bir aşamaya geçildi.

ANKARA - CHP'de parti içi hesaplaşmada kurultaydan sonra yeni bir aşamaya geçildi. CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) önceki gün, kurultay sürecinde
'tüzüğe aykırı davrandığı' ve 'parti suçu' işlediği belirtilen kişilerle ilgili disiplin için düğmeye bastı. MYK bünyesinde bu amaçla inceleme yapacak beş kişilik bir komisyon kuruldu. Komisyonu Demokrat Parti (DP) dönemindeki tahkikat komisyonlarına benzeten muhalifler, yönetimi iktidarlarını, korku, tehdit ve şantajla koruma gayreti içinde olmakla suçladı.
Rapor hazırlayacaklar
Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan'la MYK üyeleri Mustafa Özyürek, Şerif Ertuğrul, Mesut Değer ve Mehmet Ali Özpolat'tan oluşan komisyon, 10 günlük sürede, muhaliflerin faaliyetine ilişkin görüntü ve yazılı basında çıkan haberleri tarayacak, muhaliflerin finans kaynaklarını araştıracak.
Komisyonun raporundan sonra, kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilecek isimler kesinlecek. Ancak CHP kulislerinde disipline sevk edilecekler içinde ilk etapta eski genel sekreterlerden Ertuğrul Günay, Adnan Keskin, eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan, eski milletvekili Sabri Ergül, eski parti meclisi üyesi Bedri Baykam, eski İstanbul İl Başkanı Mehmet Bölük, eski Antalya Belediye Başkanı Bekir Kumbul ve İstanbul delegesi Ali Cihat Işık gibi isimlerin yer alacağı belirtildi. Suç işleyen milletvekillerinin de disipline sevk edileceği ileri sürüldü.
Keskin: Hukuk dışı
Adnan Keskin, komisyonu, DP döneminde oluşturulan 'tahkikat komisyonlarına'
benzetti. Keskin, "DP toplumda kendisine yönelik tepkiler çoğalınca, iktidarını sürdürebilmek için günah keçisi olarak CHP'yi seçti. Meclis'te Anayasa'yı ayaklar altına alarak, tahkikat komisyonları kurdurdu. Ama komisyonu kurduranlar tarihin en kirli sayfalarında yer aldı" dedi.
Beş ay öncesiyle ilgili inceleme başlatılmasını hukuk dışı bir girişim olarak niteleyen Keskin, yönetimi, iktidarını korku, tehdit, şantajla ayakta tutmaya çalışmakla suçladı. Keskin, partinin ideolojisi, ahlakı ve kamuoyundaki görüntüsüne yönelik herhangi bir harekette bulunmadığını savundu.
Günay: Korkmuyorum
Televizyon konuşmaları incelemeye alınan Ertuğrul Günay ise komisyon oluşturulmasını 'talihsiz bir karar' olarak nitelendirdi. Günay, "Biraz demokrasi tarihi bilenler, tahkikat komisyonu tabirinin bazı partilerin başına neler getirdiğini hatırlar. Bu tür komisyon girişimleri veya böyle tehditlerle inandıklarımızı söylemekten vazgeçmeyiz. Ben CHP'nin ahlakını, hukukunu ve gerçekten halk partisi olmasını savunuyorum. Komisyon tehditleriyle inandıklarımı söylemekten alıkoyamazlar. Allah'tan başka hiçbir şeyden korkum yok" diye konuştu.
Doğan: Umurumda değil
Celal Doğan ise siyasi partilerin demokratik hakların kullanıldığı yerler olduğunu belirtti. Yönetimin yanlış yaptığını belirten Doğan, şunları söyledi: "Partilerde demokrasi yoksa her şey yapılabilir. Kurultayda demokratik hakkımı kullanıp muhalefeti destekledim.
Bu tür komisyonlar oluşturarak, insanlar hakkında ihraç işlemini başlatanlar çok iyi düşünmeli. İnandığım şeyleri söyledim. Bin kere daha olsa, aynı şeyleri söylerim. Tahkikat komisyonuyla ihraç edilmem umurumda bile değil.
Tahkikat komisyonu 1960 yılında DP'nin başını yedi. Ben kimsenin önünde eğilmem. Her türlü antidemokratik uygulamayla, tehdit ve baskıyla yönetimi sürdürmek doğru da, hak aramak mı yanlış oluyor?"