CHP'de olaylı kurultay

CHP'de olaylı kurultay
CHP'de olaylı kurultay
CHP'nin 16. Olağanüstü Kurultayında İsa Gök kürsüye çıkmak istedi. Salondaki muhalifler zorla dışarı çıkarılırken, Kılıçdaroğlu'nun muhaliflere tepkisi sert oldu.

ANKARA - CHP Tüzük kurultayında muhalifler ile Genel Merkez arasındaki kurultay gerginliğinde son noktayı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu koydu.

Anadolu ateşi grubunun dans gösterinin ardından kürsüye gelerek, "Anadolu burada. Salonda çoğunluk var kurultayı açıyorum" diyen Kılıçdaroğlu, "toplantı yapılabilir mi" tartışmalarına da son noktayı bizzat kürsüden koydu.

Kılıçdaroğlu'nun "Kurtuluş Savaşı şehitleri, devrim şehitleri ve tüm şehitler için" kurultay salonunu bir dakika saygı duruşuna davet etmesinin ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Böylece kurultay resmen başlamış oldu.

ADNAN KESKİN İSMİ ORTALIĞI KARIŞTIRDI
Kurultay'da ilk belirgin gerginlik ise, Kılıçdaroğlu'nun kurultay divan başkanlığı için Adnan Keskin'i öneren dilekçeyi okuması ile başladı. Dilekçenin okunmasından sonra Kılıçdaroğlu oylama yaptı. Açık oylamada Adnan Keskin’e yoğun protestolar olmasına rağmen, Kılıçdaroğlu Keskin’in ‘oy birliğiyle’ divan başkanı seçildiğini açıkladı. Salondaki muhalifler, Adnan Keskin'in adının okunmasının ardından protestoya başladılar. Genel Merkez yanlıları ise "Kılıçdaroğlu" sloganları ile muhaliflerin seslerini bastırdılar.

Kürsünün hemen sol tarafında bir grup muhalif, kürsüye çıkmak istedi. Ancak aralarında Mersin Milletvekili İsa Gök'ün de olduğu bir grup görevliler tarafından dışarı çıkartıldı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu bu gerginlik üzerine "bir şeye inanmanızı istiyorum. Hiç kimse bizi halkın yürüyüşünden engelleyemeyecektir. Özgürlüğü, demokrasiyi ve bağımsızlığı içselleştirmiş olan bir CHP her zaman her yerde dimdik ayakta olacaktır" diye tepki gösterdi.

İsa Gök’ün yanında noterle geldiği ve salonda gerekli çoğunluğun sağlanamadığı iddialarını kayıt altına almak istediği öğrenildi. Ancak salondaki güvenlik görevlileri Gök’ü salondan çıkardıktan sonra gazetecileri de zorla salonda tutarak Gök’ün iddialarını basına açıklamasını engelledi.

Bir süre sonra tekrar salona giren İsa Gök ve bir grup partili, Divan kürsüsü önünde bir süre bekledikten sonra Divan Başkanlığı'na dilekçesini iletti. “Kurultayın hukuksuz olduğunu” ileri süren İsa Gök, Divan kürsüsü önünde gazetecilere yaptığı açıklamada “Halen hazirun sayılmadı. Delege sayısı hala 583. Kurultayın başlaması için yeterli sayı oluşmadı. Kanuna aykırılığı söylemem lazım” dedi.

Yaşanan arbedenin nedeninin sorulması üzerine Gök, “Bunu yapanlara soracaksınız. Ben dilekçe verme hakkımı kulanmak istiyorum. Hani demokrasi, hani tüzük, nerede kaldı? Anca vur, kır. Böyle CHP olmaz. Dilekçemi almıyorlar, konuşturmuyorlar. Burası tüzük kurultayı, burada konuşmayacağız da nerede konuşacağız” diye konuştu.

Gök, dilekçesini Divan Başkanı Adnan Keskin'e verdi. Söz hakkı isteyen Gök, Kılıçdaroğlu'nun kürsüye çıktığı sırada da “Sayın Genel Başkanım” diyerek sesini duyurmaya çalıştı.

PROTESTOCULAR DIŞARI ÇIKARILDI
Bunun üzerine kürsünün hemen sol tarafında bir grup muhalif, kürsüye çıkmak istedi. İsa Gök de kürsüye yürüyerek ‘İtirazım var konuşma yapmak istiyorum’ dedi. Ancak aralarında Gök'ün de olduğu bir grup görevliler tarafından zorla dışarı çıkartıldı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu bu gerginlik üzerine "Bir şeye inanmanızı istiyorum. Hiç kimse bizi halkın yürüyüşünden engelleyemeyecektir. Özgürlüğü, demokrasiyi ve bağımsızlığı içselleştirmiş olan bir CHP her zaman her yerde dimdik ayakta olacaktır" diye tepki gösterdi.

Kılıdçaroğlu konuşmaya başlarken de "Bu kurultayda hiç kimsenin kurultayın huzurunu bozmaya hakkı ve yetkisi yoktur. Tüzük dediler, işte tüzük seçim diyorsanız onu da yapacağız. Gücünü halktan almayan hiçbir güç başarılı olamaz" dedi.

BAYKAL VE SAV KURULTAYDA YOK
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP 16. Olağanüstü Kurultayının yapıldığı Ankara Arena Kapalı Spor Salonuna gelmedi. Baykal’ın bugün yakın kurmaylarıyla bir araya geleceği ve durum değerlendirmesi yapacağı öğrenildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Baykal arasında önceki gün bir telefon görüşmesi gerçekleşmiş ve Baykal olmasını istedikleri düzenlemeleri belirtmişti. Kılıçdaroğlu'da, "Bir arkadaşlarla konuşayım" demişti. Edinilen bilgiye göre Baykal, yakın çevresine, "Bekledim, telefonum hep açıktı" dediği ifade edildi.

CHP'nin eski Genel Sekreteri Önder Sav, CHP 16. Olağanüstü Kurultayı'nın yapıldığı Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'na gelmedi.
Sav'a yakın kaynaklar kurultaya katılmayacaklarını belirtirken, "Bakalım kurultay toplanacak mı, ondan sonra bir değerlendirme yaparız" yorumunu yaptılar. (aa, anka)