CHP'de "ön seçim" maratonu başladı

CHP'de "ön seçim" maratonu başladı
CHP'de "ön seçim" maratonu başladı
10 kentte örgüt denetiminde ön seçim kararı alan CHP, bu kentlerden 5'inde adaylarını belirledi. Trabzon, Muğla, Kayseri, Adana ve Kahramanmaraş'ta önümüzdeki günlerde örgüt denetiminde, 45 seçim bölgesinde ise 29 Mart'ta hakim denetiminde ön seçim yapılacak.

RADİKAL - Milletvekilli adaylarını belirlemek amacıyla 55 yerde ön seçim kararı alan CHP 'de, örgüt denetimindeki seçimler başladı.
AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, CHP Parti Meclisi kararıyla 55 seçim bölgesinde ön seçim kararı aldı. Bunun 45'inde tüm üyelerin katılımıyla hakim denetiminde ön seçim, 10'unda ise örgüt denetiminde ön seçim yapılacak.
Alınan karar gereği, CHP örgütü 7 Haziran seçimleri için hafta sonu Adıyaman, Malatya, Mersin, Zonguldak ve Tekirdağ'da sandık başına gitti.

Yapılan ön seçimlerde, Malatya'da Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Tekirdağ'da mevcut milletvekili Candan Yüceer, Mersin'de Hüseyin Çakmak ve eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Adıyaman'da ise Selçuk Tabak çıktı. Mehmet Haberal'ın aday olmadığı Zonguldak'ta ön seçim yarışında ipi Şerafettin Turpçu göğüsledi. Mevcut milletvekili Ali İhsan Köktürk ise dördüncü sırada yer bulabildi.
Trabzon, Muğla, Kayseri, Adana ve Kahramanmaraş'ta önümüzdeki günlerde örgüt denetiminde, 45 seçim bölgesinde ise 29 Mart'ta hakim denetiminde ön seçim yapılacak.

İLK SIRALAR KADINLARIN

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu 'nun talebi doğrultusunda İstanbul, İzmir ve Ankara'da ilk sıraları kadınlara bırakan CHP'de, bu üç ilde diğer sıralar için aday adayları örgütten oy isteyecek.


En fazla çekişmenin Kılıçdaroğlu'nun da üçüncü sıradan kontenjan adayı olacağı belirtilen İstanbul 2. Bölgede yaşanması bekleniyor.
Yüzden fazla aday adayı bulunan ikinci bölgede, Mustafa Sarıgül, Melda Onur, Mehmet Sevigen, Ercan Karakaş gibi isimler yer alıyor. Ergenekon ve Balyoz davalarında yargılanan ve ceza alan Albay Dursun Çiçek de yine bu bölgeden aday adayı. Birinci bölgede ise Mehmet Bekaroğlu ve Gürsel Tekin kontenjandan başvurmuştu. Milletvekili Osman Korutürk bu bölgeden ön seçime girecek aday adayları arasında.
İstanbul 3. Bölgede'de eski AK Parti 'li Feyzi İşbaşaran da ön seçime girecek.

İzmir'de Mustafa Balbay ve Musa Çam ön seçime girecek milletvekillerinden.

ANKARA'DA BÜYÜK MÜCADELE

Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Tekin Bingöl, Seyhan Erdoğdu ve Sencer Ayata'nın kontenjan başvurusu yaptığı Ankara'da sürpriz isimler var.

Birinci bölgede aday adaylığı için 173 başvuru bulunuyor. Partinin eski Genel Sekreterlerinden Önder Sav birinci bölgeden ön seçim başvurusu yaptı. Sav'ın döneminde parti sözcülüğü görevinde bulunan Hakkı Süha Okay da yine bu bölgeden ön seçim aday adayı. Mevcut milletvekili Aylin Nazlıaka da birinci bölgede örgütten oy isteyecek.

Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Balyoz Planı davasında 13 yıl hapis cezası aldıktan sonra yurt dışına çıkan ve yeniden yargılanıp beraat eden Deniz Hakim Yarbay Tülay Delibaş da birinci bölgeden aday adayı.
CHP Ankara 2. Bölge'de kesin olmayan listeye göre 105 aday adayı bulunuyor.

CHP'de milletvekili aday adaylığı için 2 bin 822 kişi başvurmuştu.
AA