CHP'de ön seçimden çıkan 364 isim yeniden aday gösterilecek

CHP'de ön seçimden çıkan 364 isim yeniden aday gösterilecek
CHP'de ön seçimden çıkan 364 isim yeniden aday gösterilecek
Koalisyon pazarlıkları başlamadan erken seçim olasılığının gündeme gelmesi, 7 Haziran seçimine giren 550 adaydan 364'ünü önseçimle belirleyen CHP'de kırmızı alarm verilmesine neden oldu. CHP yönetimi olası durumda, önseçim sandığından çıkan isimleri aynen listeye alacak

RADİKAL-Bu hafta içinde başlaması beklenen koalisyon görüşmelerinden 45 günde sonuç alınamaz ve bir hükümet kurulamazsa erken seçim kaçınılmaz olacak. Habertürk'ten  Düzgün Karadaş'ın haberine göre olası bir erken seçim, parti tüzüğüne göre milletvekili adaylarının yüzde 85’ini ön seçimle belirlemek zorunda olan CHP ’yi zor durumda bırakacak. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu , ön seçim sonucunda listelere girerek seçilmeyi başaran milletvekillerinin olası bir erken seçimde listelerde korunmasını istedi. Bunun üzerine partide formül arayışı başladı.

KURULTAYSIZ SEÇENEK

Partide yapılan ilk değerlendirmede, erken seçimin, “tekrar seçim” niteliği nedeniyle, listelerin 29 Mart’taki ön seçim sonuçları kapsamında hazırlanabileceği görüşü ağırlık kazandı. Bunun için kurultaya veya tüzük değişikliğine gerek olmadığı vurgulandı. Tüzükte ön seçim şartı bulunmasına rağmen zaman konusunda herhangi bir koşul yer almadığına dikkat çeken parti yöneticileri, “Böylece listeler hazır olacağı için teşkilatlar hedefe kilitlenir. 29 Mart’taki adayları da bu teşkilat seçtiği için yeni kırgınlık küskünlükler olmaz” görüşünde birleşti.

YSK’NIN GÖRÜŞÜ ALINACAK

Parti yönetimi konuyu YSK’ya da aktaracak. YSK’nın da onay vermesi durumunda ön seçimle listelere giren ve seçilmeyi başaran milletvekilleri yeniden aday gösterilecek.YSK’dan olumsuz yanıt alınması durumunda ise parti yönetiminin, ön seçimle listelere giren mevcut milletvekillerinin yeniden aday gösterilmesi için iki veya üç maddelik değişiklik talebiyle tüzük kurultayı toplayabileceği belirtiliyor.