CHP'de parti içi muhalefetin ilk atağı mahkemeden döndü

CHP'de parti içi muhalefetin ilk atağı mahkemeden döndü
CHP'de parti içi muhalefetin ilk atağı mahkemeden döndü
CHP Diyarbakır İl Kongresi'nin iptal talebi reddedildi.

RADİKAL - Habertürk'ten Düzgün Karadaş'ın haberine göre CHP'de 'olağanüstü kurultay' için imza toplamaya başlayan parti içi muhalefetin, seçim sürecinde yapılan Diyarbakır İl Kongresi'nin iptal edilmesine ilişkin yaptığı başvuru Diyarbakır 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi.

Kararla, CHP yönetimi rahat bir nefes aldı. Bu karar, olağanüstü kurultay da olsa Diyarbakır'da seçilen yeni delegelerin kurultayda oy kullanması anlamına geliyor.

Kurultay yüzünden kılıçların çekildiği CHP'de, parti içi muhalefet, 1 Kasım seçimlerinden önce parti yönetiminin 12 ilde kongre yapılmasını mahmekeye taşındı. Parti içi muhalefet, 12 il arasında yer alan ve 5 Eylül'de yapılan Diyarbakır İl Kongresi'nin iptal edilmesi için Diyarbakır 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu.

"İPTAL İSTEMİ USULDEN RET EDİLDİ"

Bugün yapılan duruşmada Mahkeme, kararı verdi ve davayı usulden reddetiğini açıkladı. Mahkeme'nin ret gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Somut uyuşmazlıkta tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, davacı tarafından her ne kadar Diyarbakır ilinde mahalle kongreleri yapılmadan il kongresinin alalacele yapıldığı, oy pusulasında yönetim kurulu listesinde görülen bazı kişilerin aynı zamanda partinin diğer ilçelerin yönetim kurulunda olduğu, oy pusulaların geçersiz olduğu, parti organları ile üst kademe kongre delegeleri seçim yapılırken adaylık başvurusu gerektiği halde divana böyle bir adaylık başvurusunun olmadığından olağan kongerenin parti tüzüğüne ve seçim mevzuatına açık aykırı yapıldığı iddia olunarak 05/09/2015 tarihinde yapılan CHP Diyarbakır İl Kongresi'nin iptali talep edilmiş ise de, CHP'nin, Diyarbakır İl Kongresi 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanununun 21. Maddesi gereğince İl Seçim Kurulu'nun denetim ve gözetiminde yapılmıştır.

Nitekim davacı tarafça dava dilekçesinde değinilen hususlarda İl Seçim Kuruluna itirazda bulunulmuş, Diyarbakır İl Seçim Kurulu tarafından 07/09/2015 tarih 2015/45 esas sayılı kararla davacının itirazı reddedilmiştir.

Aynı hususların Mahkememiz önünde dava açılmak suretiyle ileri sürülerek 05/09/2015 tarihli Parti İl Kongresinin tümüyle iptali talep ise de, bu taleple ilgili olarak yukarıda izah olunan nedenlerle adli yargının ve mahkememizin görevli olmadığı, İl Seçim Kurulunun görevli olduğu kanaatine varılmış, bu nedenle dava şartı eksikliği bulunduğundan davanın usulden reddine karar verilerek aşağıdaki şekilde hüküm tesis edilmiştir. "