CHP'de rüşvet iddiası savcılıkta

Rüşvet iddiaları konusunda CHP yönetiminin yapmadığını, Ankara Başsavcılığı resen yaptı. Başsavcılık, Adıyaman'dan milletvekili adayı yapma vaadiyle Yalçın Yıldırım'dan 40 milyar lira rüşvet aldığı
ileri sürülen eski CHP Mamak İlçe Başkanı Ayhan Çamalan hakkında soruşturma başlattı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Rüşvet iddiaları konusunda CHP yönetiminin yapmadığını, Ankara Başsavcılığı resen yaptı. Başsavcılık, Adıyaman'dan milletvekili adayı yapma vaadiyle Yalçın Yıldırım'dan 40 milyar lira rüşvet aldığı
ileri sürülen eski CHP Mamak İlçe Başkanı Ayhan Çamalan hakkında soruşturma başlattı. Çamalan'ın eylemini, TCK'nın 'dolandırıcılık' suçunu düzenleyen ve bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasını öngeren 503. maddesi kapsamında değerlendiren Basın Savcılığı, dosyayı gereği yapılmak üzere hazırlık masasına gönderdi.
İlçe sekreteri de şikâyetçi
Çamalan'ı, daha önce birlikte çalıştığı Mamak İlçe Sekreteri İsmail Sezer'in de 'Beni dolandırdı' diye parti yönetimine şikâyet ettiği, hatta savcılığa suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Sezer, "Çamalan şirket kuracağım diye borç para aldı ve beni sahte senet düzenleyerek dolandırdı. Olayı, Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem ve MYK üyesi Yılmaz Ateş'e anlattım. Yönetim Çamalan'ın böyle işlere karıştığını bildiği halde hiçbir işlem yapılmadı. Ben de 19 Nisan 2002'de savcılığa suç duyurusunda bulundum. Beni ihraç ettiler" dedi.
Eski CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin de, Çamalan hakkında suç duyurusunda bulunmayan CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ı istifaya davet ederken, Baykal'ı rüşvetle ilgili tarafsız bir komisyon oluşturmaya çağırdı. Keskin, "Böylesine pis işlerin üstünü örten bir kişinin o koltukta oturmaya hakkı yok" diye konuştu.
Sarıgül'ün mitingi bugün
Bu arada CHP'den ihracı istenen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün Mersin mitingi bugün. Sarıgül, mitingte, hakkındaki iddialara da yanıt verecek.