CHP'de taktik savaşı son ana kadar bitmedi

CHP'de taktik savaşı son ana kadar bitmedi
CHP'de taktik savaşı son ana kadar bitmedi

İl başkanlarından tam destek: CHP de dün Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap başkanlığında il başkanları toplantısı yapıldı. Toplantıda 81 il başkanından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu na tam destek açıklaması geldi. Çorum İl Başkanı Yıldız Bek açıklamayı okudu. Fotoğraf: MEHMET KAMAN/AA

CHP tarihine iki günde iki kurultay daha eklenecek. Kılıçdar-oğlu'nun telefon ettiği Baykal, tüzük için son dakika pazarlığı yaptı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Kurultaylar partisi olarak nitelenen CHP ’de söz sırası delegede. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun çağrısıyla 16. Olağanüstü Kurultay bugün, muhaliflerin çağrısı ile 17. Olağanüstü Kurultay ise yarın toplanacak. Kurultaylar, genel merkez yönetimi ile muhalifler arasında ‘taktik savaşına’ sahne olacak. 81 il başkanı kurultay öncesinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ’na ‘destek’ bildirisi yayımlarken, genel merkez ile muhalifler arasında ‘uzlaşma’ görüşmeleri de son ana kadar sürdü.
362 delegenin olağanüstü tüzük kurultayı çağrısı yaparak, genel merkeze imza vermesinin ardından başlayan süreç, CHP’yi çifte kurultaya taşıdı. 362 delegenin çağrısının ardından, Kılıçdaroğlu da tüzüğün sadece 9 maddesinde yapılacak değişikliğin yetmeyeceği gerekçesiyle, ikinci bir kurultay çağrısında bulundu. Böylelikle CHP, bugün ve yarın olmak üzere iki kurultay geçirecek. 

Muhalifler boykot edecek
Genel Merkez, bugün kurultay delegelerine sunacağı tüzük taslağı için ise yoğun bir çalışma yürüttü. 10 Şubat’ta tüzük hazırlık komisyonunun önüne gelen taslak, Parti Meclisi ve milletvekilleriyle yapılan istişarelerin ardından, son olarak tekrar tüzük hazırlık komisyonuna gelerek onay aldı. Ancak, muhalifler ile genel merkez arasında tam bir anlaşma sağlanamadı ve bazı delegelerin bugün kurultaya katılmayacağı iddia edildi. Eski Genel Sekreter Önder Sav’ın da kurultaya katılmayacağı belirtildi. Eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın da kurultaya katılmama eğilimi üzerine, Kılıçdaroğlu önceki akşam telefonla arayarak, “Talepleriniz yerine getirildi. Hep birlikte kurultaya gidelim” dediği öğrenildi.
Edinilen bilgiye göre Baykal, ön seçimin esas olduğu milletvekili aday belirlenmesinde merkez yoklaması oranını yüksek bularak aşağıya çekilmesini; yerel seçimlerdeki aday tespitinin de ön seçimle yapılmasını önerdi. Ayrıca, tüzük ile üye sayısı 80’den 60’a düşecek olan Parti Meclisi seçiminin de 15-20 gün sonra toplanacak yeni bir kurultayda yapılmasını istedi. Baykal ve ekibi, bu taleplerinin kabul edilmesi halinde Önder Sav ile konuşup kurultaya katılabileceklerini, yarınki kurultayın da iptal edilebileceği mesajını verdi. Kılıçdaroğlu ise önerileri arkadaşları ile değerlendireceğini ifade etti. 

Anlaşma sağlanamadı
Dün de Genel Merkez’de Bay-kal’dan gelen öneriler değerlendirildi. Deniz Baykal’ın ilk iki önerisine sıcak bakıldı ancak, PM seçimlerinin yenilenmesi önerisi kabul edilemez bulundu. Ayrıca, Baykal’a Kurultay daveti yenilendi. Ancak, Baykal cephesinde bu tablo karşısında Kurultay’a gitmeme ihtimali ağır bastı. Bunun üzerine iki taraf arasında temaslar gece boyunca devam etti.

Demokrasi ve özgürlük teması
CHP, Ankara Arena Kapalı Spor Salonu’nda bugün yapılacak 16. Olağanüstü Kurultay için 400 kişilik ekibiyle çalışmalarını sürdürdü. ‘Demokrasi’ ve ‘Özgürlük’ temasının ağırlıklı olarak işleneceği kurultay salonunda, ‘özgürlüğün rengi’ olarak adlandırılan mavi ile CHP’nin kurumsal kimliğinin rengi olan kırmızı ağırlıklı olarak kullanılacak. Kurultayı izlemek için 100’e yakın kuruluştan 918 basın mensubu için saha içinde yerler oluşturulacak. Salon içinde kablosuz ağ ile internet erişimi sağlanacak. Tribünler delege ve konuklar için hazırlanırken, onur konukları, yabancı temsilciler, medya mensupları için ayrı ayrı oturma bölümleri oluşturuldu. Kurultay için ünlü dans grubu Anadolu Ateşi de gösteri yapacak. Anadolu Ateşi, Türkiye’nin yedi bölgesinden oyunlar sunacak.