CHP'de taraflar karşılaşıyor

CHP Parti Meclisi (PM), rüşvet aldığı gerekçesiyle ihracı istenen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün Mersin mitinginden sonra ilk kez bugün toplanacak.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Parti Meclisi (PM), rüşvet aldığı gerekçesiyle ihracı istenen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün Mersin mitinginden sonra ilk kez bugün toplanacak. Toplantıda Genel Sekterliğin 'Katılmayın' genelgesine karşın mitinge giden 16 milletvekilinin kınama cezasıyla Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) sevklerine ilişkin merkez yürütme kurulu (MYK) önerisi ele alınacak.
CHP Merkez Yürütme Kurulu'nun 16 milletvekiline kınama cezası verilmesi yönündeki önerisi PM'de kabul edilirse, milletvekillerine ait dosyalar YDK'ya sevk edilecek. CHP tüzüğünün disiplin cezasını düzenleyen 71. maddesine göre, YDK'nın kınama cezası vermesi durumunda, 16 milletvekili bir yıl süreyla parti organlarına seçilemeyecek, seçilmişseler de ayrılmak zorunda kalacak. Mersin mitingine 17 milletvekili katılmış, MYK, Vedat Melik Fırat dışındakilerin kınanmasını istemişti.
'Mahkemeye gideriz'
Bu arada, Sarıgül'e yakın milletvekilleri önceki gece yapmayı planladıkları toplantıyı PM'deki gelişmeleri de değerlendirmek üzere gelecek haftaya erteledi. YDK'ya sevk edilen İsmail Değerli, "Biz demokratik hakkımızı kullandık. Partinin aleyhine slogan atmadık. Eğer ceza verirlerse, her türlü yasal hakkımızı kullanır ve haksızlığı her fırsatta kamuoyunun gündemine getiririz" dedi.
Mersin mitingine ev sahibi olduğu için katıldığını belirten Hüseyin Özcan da, "Bir yıl boyunca elimizi kolumuzu bağlamak istiyorlar" diye tepki gösterdi.
Hasan Aydın ise kararı, "Parti yönetimi panik içinde hukuk dışı, adalet dışı davranıyor. Hareketimiz, partinin çiftlik gibi, şirket gibi yönetilmesine karış bir isyandır, itirazdır" diye değerlendirdi.
Melik: Özür dilemedim
Mersin mitingine katıldığı halde disiplin kuruluna sevk edilmeyen Şanlıurfa Milletvekili Vedat Melik Fırat, "Baykal'dan özür dileyince 17 kişilik listeden çıkarıldı" iddiasını yalanladı. Fırat, "Demokratik ve toplumsal her toplantıyı CHP'li olmamın bir gereği olarak görme anlayışından hareketle, o mitingi de izledim" diye konuştu.
Yargıtay takipte
Öte yandan, Yargıtay Başsavcılığı, tüzük değişikliği için olağanüstü kurultay çağrısına uymayan CHP'ye ihtar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. CHP'li muhalifler, yeterli imzayı toplayarak tüzük değişikliği için olağanüstü kurultay çağrısında bulunmuş, yönetim ise bazı muhaliflerin imzalarını çektiği gerekçesiyle buna uymamıştı.
Başsavcılık, Necmettin Erbakan' ın liderlikten ayrılmasından sonra 45 günlük süre içinde olağanüstü kongreyi toplamayan Saadet Partisi'ne de ihtar verilmesini istedi.