CHP'de tüzük savaşları

CHP'de genel merkezle muhalifler arasındaki taktik savaşı sürüyor. Parti içi muhalefet kurultay gündeminin değiştirilmesini isterken, CHP lideri Deniz Baykal "Tüzük bu konuda çok açık, kurultay gündeminin değiştirilmesi mümkün değil" dedi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP'de genel merkezle muhalifler arasındaki taktik savaşı sürüyor. Parti içi muhalefet kurultay gündeminin değiştirilmesini isterken, CHP lideri Deniz Baykal "Tüzük bu konuda çok açık, kurultay gündeminin değiştirilmesi mümkün değil" dedi.
Baykal'a karşı mücadele bayrağı açan İktidar Yürüyüşü Hareketi, seçimli kurultay çağrısı yaptı. Harekete mensup milletvekilleri ve 32 ilden gelen temsilciler önceki gün yaptıkları toplantının ardından dün parlamentoda basın toplantısı düzenledi. Hareketin sözcüsü Şanlıurfa Milletvekili Vedat Melik, "Olağanüstü kurultay, belirlenen gündemi itibarıyla tüzüğümüze ve CHP geleneklerine aykırı bir kurultaydır" dedi.
'CHP tarihinde ilk'
İlan edilen kurultay gündeminin muhalif milletvekilleri ile ilgili 5. maddesine itiraz etiklerini belirten Melik, şöyle konuştu: "CHP tarihinde kurultay idaresini önceden yönlendirmesine dayalı böyle bir gündem hiç olmamıştır. 5. maddedeki ifadeler gerçekleri yansıtmamaktadır. Bu iddiaları kişilik haklarımıza yönelik saldırı ve ağır kışkırtma olarak görmekteyiz. Toplanacak kurultayın partimize ve ülkemize yararlı olması ve parti bütünlüğünü zedelememesi için kurultay gündeminin 5. maddesinin gündemden çıkartılmasını, 350 kurultay degelesinin tüzük değişikliği talebinin kurultay gündemine alınmasını, kurultayımızın basına ve partililerimize kapalı yapılması kararının kaldırılmasını istiyoruz"
Baykal: İmkânsız
CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) dün yaptığı toplantıda 3 Temmuz'da yapılacak kurultay hazırlıkları değerlendirildi. Baykal burada muhaliflerin kurultay gündeminin değiştirilmesine ilişkin istemlerine yanıt verdi. Olağanüstü kurultaylarda gündem değişikliğinin hukuken mümkün olmadığını belirten Baykal, "Tüzük çok açık. Kurultay delegelerinin tümü oy verse bile olağanüstü kurultayların gündeminin değiştirilmesi hukuken mümkün değil" dedi. MYK'da kurultayın basına ve halka açılması talebi de kabul görmedi.
İmza sayısı düştü
Toplantıda, muhalefetin 350 imza ile yaptığı olağanüstü tüzük kurultayı çağrısı da değerlendirildi. MYK üyelerine, 350 imzacı delege arasında disipline sevk edilenlerin bulunduğu, bazı delegelerin imzasını geri çektiği, imza sayısının 334'e düştüğü bilgisi verildi.
Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, taplantıdan sonra, tüzük kurultayı için imza toplayanların gerçek amacının Genel Başkanı değiştirmek olduğunu söyledi.