CHP'de tüzük tartışması

CHP'de tüzük tartışması
CHP'de tüzük tartışması
CHP'de gelecek hafta sonu yapılacak tüzük kurultayı öncesi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibinin hazırladığı tüzüğe, muhalifler tepkili.
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

CHP lideri Kılıçdaroğlu , tüzük kongresi öncesi parti genel merkezinde milletvekilleriyle bir araya geldi. Kapalı kapılar ardından gerçekleşen toplantıda milletvekillerine yeni tüzük ile ilgili bilgi verildi, görüş alındı. Toplantıdan bir gün önce yapılan Parti Meclisi (PM) toplantısında ise tüzük taslağına yönelik eleştiriler dile getirildi. Parti içi muhalefetin temsilcisi PM üyesi Nur Serter, tüzük taslağında yer alan 54. Madde’de yer alan ‘Birden fazla çağrının bulunması halinde Genel Başkan bu çağrıların gündemini birleştirebilir’ ve 84. Madde’deki, ‘Program ve tüzük değişiklikleri toplantı ve karar yeter sayıları, kurultay delegelerinin salt çoğunluğudur’ gibi düzenlemelerin doğru olmadığını dile getirdi. Serter bunun nedenini ise şöyle açıkladı: “Değişiklik için delegenin salt çoğunluğu gerekiyor. 400 delege bu kurultayı protesto etse ne olacak? Çoğunluk sağlanamayacağı için olağanüstü kurultay toplanamaz. İsteseniz de tüzükte ve programda en küçük bir değişiklik yapamazsınız. Kurultayların gündemlerinin birleştirilmesi maddesi de doğru değil. Bu durumda her olağanüstü kurultay talep edildiğinde, Genel Başkan ‘Ben de kurultay yapıyorum’ diyebilir. Bundan sonra hiç olağanüstü kurultay yapılamaz. .” 

‘Yüzde 70 değişecek’ 
7 saatlik toplantı sonrası açıklama yapan, kurultayda olası divan başkanı Denizli Milletvekili Adnan Keskin “Taslakta çok büyük değişiklikler var. Yapılan öneriler sonrası belki yüzde 60-70 değişikliğe uğrayacaktır. Hatta kurultay isteyen arkadaşlarımızın taleplerinin yüzde 90’a yakını bu taslağa geçmiş durumda.”