CHP'de ulusalcı kanat ağırlığı

CHP'de ulusalcı kanat ağırlığı
CHP'de ulusalcı kanat ağırlığı
CHP'de grup başkanvekilliği için 10 aday yarıştı. Ulusalcı kanadın ağırlığını koyduğu seçimde Tarhan çekilince İnce ve Altay seçildi.

CHP ’deki Meclis yönetimi seçimleri ‘ulasalcı ve yenilikçilerin’ yarışına sahne olurken, yeni yönetim de ulusalcı kanadın ağırlığı hissedildi. Ulusalcı kanadın önde gelen isimlerinden olan Emine Ülker Tarhan grup başkanvekili seçilemedi. Ancak ulusalcı kanatta yer alan Muharrem İnce ile bu kanada yakın isimlerden Engin Altay grup başkanvekili oldu. Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu ise son anda yarışta kendisinden önde olan Mehmet Kesimoğlu’nun adaylıktan çekilmesi ile yeniden bu göreve geldi. 

Bol adaylı seçim 

CHP’de dün grup başkanvekilliği yarışı yaşandı. Mevcut grup başkanvekilleri Emine Ülker Tarhan, Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce’nin yanı sıra Atilla Kart, Ali Serindağ, Hurşit Güneş, Engin Altay, Özgür Özel, Ali Rıza Öztürk, Mahmut Tanal, Grup Başkanvekilliğine adaylığını koydu. TBMM Başkanvekilliği’ne ise halen bu görevi yürüten Güldal Mumcu’nun yanı sıra Erdal Aksünger, Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Kamer Genç aday oldu. TBMM Katip Üyelikleri için ise halen bu görevi yürüten Tanju Özcan ve Rıza Yalçınkaya’nın yanı sıra Emre Köprülü, Mevlüt Dudu, Ali Demirçalı ve Muharrem Işık yarıştı. İdare amirliği için bu görevi sürdüren Malik Ecder Özdemir tek aday oldu. Seçilebilmek için milletvekili sayısının salt çoğunluğu olan 68 oy almak gerekiyordu. Ancak ilk turda seçilebilmek için gerekli olan oyu adaylar alamayınca, turlar devam etti. Grup başkanvekilliği seçimlerinde, ikinci turun sonunda, Sinop Milletvekili Engin Altay 70, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi de 68 oy ile grup başkanvekili oldu. Bundan sonraki turlarda yarış CHP’de ulusalcı kanadın önde gelen isimlerinden Muharrem İnce, Emine Ülker Tarhan ve yenilikçi kanattan Özgür Özel arasında geçti. 5. tur öncesi ise Tarhan ve Özel adaylıktan çekildi. Bunun üzerine İnce bu tura tek aday olarak girdi ve 103 oyla yeniden grup başkanvekili oldu. Böylece CHP’de ‘uzlaşmacı’ kimliği ile öne çıkan, özellikle Meclis çalışmalarında AK Parti ile görüşmeleri yürüten Akif Hamzaçebi ile ulusalcı İnce yeniden grup başkanvekili seçilmiş oldu.