CHP'de yargı zoruyla kurultay

Yargıtay Başsavcılığı, CHP yönetiminin reddettiği tüzük kurultayı talebini haklı buldu. Savcılık yönetimden, muhaliflerin talep ettiği gibi, beş günde olağanüstü tüzük kurultayı tarihinin belirlenmesini istedi.

ANKARA - CHP yönetiminin, muhaliflerin 348 delegenin imzasını taşıyan olağanüstü tüzük kurultayı istemini, imzaları geri çektirerek işlemden kaldırması yargıdan döndü. Yargıtay Başsavcılığı, tüzük değişikliği için olağanüstü kurultay çağrısının geçerli olduğuna karar verdi ve parti yönetiminden beş gün içinde kurultay tarihi belirlenerek bildirilmesini istedi.
Muhaliflerin, tüzüğün 14 maddesinin değiştirilmesi amacıyla olağanüstü tüzük kurultayı toplamak için başlattığı imza toplama kampanyası sürerken, CHP lideri Deniz Baykal güvenoyu' gündemiyle olağanüstü kurultayı toplantıya çağırmıştı. 3 Temmuz'da yapılan kurultaydan, Baykal güvenoyu alarak çıkmıştı.
Kurultayın ardından da Genel Merkez, muhaliflerin olağanüstü kurultay çabalarını engellemek için karşı kampanya başlatmıştı. Bazı MYK üyeleri, il ve ilçelere kadar giderek, muhalif delegeleri imzalarını geri çekmek için iknaya çalıştı. Kampanya sonucunda Genel Sekreter Önder Sav, çekilen imzalar dolayısıyla olağanüstü kurultay isteminin yeter sayı olan 266 imzanın altına düştüğü için geçersiz kaldığını duyurdu.
Bunun üzerine kimi delegeler Yargıtay Başsavcılığı'na başvurdu. Başsavcılık, CHP'den gelişmeler hakkında bilgi istedi. CHP, kurultay çağrısı yapan delegelerin imzalarını çektiğini, çağrı koşullarının ortadan kalktığını bildirdi. Ancak Başsavcılık, CHP'ye gönderdiği yazıda, çağrı yapıldığında hukuki sonuç doğurduğuna işaret ederek, imzaların geri alınmasının hukuken bir sonuç ifade etmeyeceğine dikkat çekti. Başsavcılık, beş gün içinde kurultay tarihi belirlenmesini istedi.
Yazı, CHP'de değerlendirmeye alınırken kurultayın açılabilmesi için salt çoğunluk olan 627 delegenin bulunmasının çok zor olduğu konuşuluyor.