CHP'de 'Yeni CHP' depremi

CHP'de 'Yeni CHP' depremi
CHP'de 'Yeni CHP' depremi
Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcılığı'ndan istifa etti. Tekin'in, 'kavgaların partisi' imajından rahatsız olduğu ve 'Yeni CHP bu değil' dediği öğrenildi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Tüzük kurultayında Deniz Baykal ile Önder Sav’ı tamamen saf dışı bırakan ve temmuzdaki kurultayda liderliğini pekiştirmeyi planlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , dün güne Gürsel Tekin’in istifasının şokuyla başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, istifa dilekçesini iletmek için görüştüğü Kılıçdaroğlu’na “Aydın Ayaydın, Nihat Matkap, Erdoğan Toprak gibi isimler adınızı kullanarak il ve ilçe kongrelerine anti demokratik müdahalelerde bulunuyor” dedi. Bu müdahalelerin, Türkiye’nin kötüye gittiği bir dönemde yükselmesi gereken anamuhalefet partisi CHP’nin, ‘kavgaların partisi’ imajıyla inişe geçmesine neden olduğuna dikkat çeken Tekin, “Halkın destek verdiği ‘yeni CHP’ bu değil” görüşünü de iletti. Tekin’in kararlı olduğunu gören Kılıçdaroğlu istifanın geçerli olduğunu açıkladı. 

Fırtına ‘geliyorum’ demişti
CHP, 26 ve 27 Şubat’ta gerçekleşen iki kurultayda tüzüğünü yenilerken, Kılıçdaroğlu da partinin gölge yöneticileri gibi görünen Deniz Baykal ile Önder Sav’ı büyük yenilgiye uğratmıştı. Olağanüstü kurultay sürecinden büyük destek alan Kılıçdaroğlu, bu sonuçla temmuzda yapılacak genel başkan seçimli kurultay öncesinde büyük avantaj sağlamıştı. Kurultay sonrasında il ve ilçe kongrelerine hız verilmişti. Bu süreçte Kılıçdaroğlu “Tarafsızım, çarşaf liste olsun” dediği halde Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi önemli illerde bazı adaylar ‘genel başkanın adayı’ olarak öne çıkarıldı. Yapılan kongrelerde çarşaf değil, Matkap ve Toprak tarafından desteklenen blok listeler kullanıldı. Bu da “CHP Alevi partisi oluyor” eleştirilerini artırdı. Antalya, İzmir, Erzurum gibi birçok teşkilatta kavgalar yaşanırken, Ankara’nın Yenimahalle ve Çankaya ilçeleri ile il kongresinde yumruklar konuştu. 

İstanbul’da izleri siliniyor
Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da büyükşehir belediye başkan adayı olarak çıkış yapmasında ve genel başkanlığa gelmesinde büyük katkısı olan ve bir dönem ‘CHP 02’ plakalı aracın sahibi olan Gürsel Tekin, 12 Haziran 2011 seçimlerinden sonra koltuğunu kaybetmişti. Halka dokunma yeteneği sayesinde “CHP halka iniyor” yorumlarının dayanaklarından biri haline geldiği halde, parti yönetiminde pasif bir noktaya itilen Tekin, il başkanlığı yaptığı İstanbul’da yönetim belirlenirken de dışlandı. Aydın Ayaydın’ın da bulunduğu ekip, İstanbul’da Tekin’in izlerini silmeye çalışıyor. Tekin’in dışlanması İstanbul ile de sınırlı kalmadı. Basınla ilişkilerden sorumlu olmasına karşın partinin basınla ilişkilerini idari-mali işlerden sorumlu Erdoğan Toprak yürütmeye başladı. Son olarak 24 gazetecinin katıldığı Kılıçdaroğlu’nun Bosna ziyaretinde ev sahipliğini Tekin değil Toprak yaptı. Yaklaşık 3 aydır durumdan rahatsız olan Tekin, dün Kılıçdaroğlu ile görüştü ve istifasını iletti. Ardından da odasını topladı ve dünkü MYK toplantısına katılmadı. Tekin’in Kılıçdaroğlu’na partinin iyi yönetilmediği, kongre süreçlerinde CHP’ye hem parti içinde hem kamuoyunda zarar verecek gelişmeler yaşandığını anlattığı ve “İktidar bu kadar kötü giderken CHP’nin oy kaybetmesi bunun göstergesi” dediği öğrenildi. 

Tekin: CHP’den ayrılmam
Radikal’e konuşan Tekin, “Genel ve özel sorunlar vardı. Yönetimden istifa ettim. Ancak 30 yıllık CHP’liyim, bu parti benim için çocuklarım kadar değerli. CHP’den başka bir yere gittiğim yok. Sayın Genel Başkan’la ipleri koparmam” dedi. Edinilen bilgiye göre Tekin’in görüşmede kendisine anlattığı sorunların büyük bölümüne katıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, MYK toplantısında, ‘Kararlı görünmese, basına yansımasa kabul etmezdim’ dedi. Kılıçdaroğlu, Tekin’in kendisine anlattığı sorunlar nedeniyle ‘ilgili yardımcıları’na da sert tepki gösterdi. Tekin’in eleştirilerinin Sezgin Tanrıkulu, Bihlun Tamaylıgil, Faik Öztrak gibi MYK üyelerinden de destek bulduğu öğrenildi.

İstanbul’a aday gösterilebilir
Gürsel Tekin’in istifasının ardından “Mustafa Sarıgül ile yeni bir sol parti kurarlar” yorumları yapılmaya başlandı. Ancak, Tekin, Radikal’e “Bu partide siyaset yapmaya devam edeceğim” dedi. Tekin’in temmuzdaki kurultay öncesinde Kılıçdaroğlu ile ipleri koparması beklenmiyor. Kılıçdaroğlu da büyük kurultayda Tekin’in eleştirilerini dikkate alabilir ve ağırlığını koruyabilir. Bazı MYK üyeleri, Kılıçdaroğlu’nun Tekin’i İstanbul Belediye Başkanlığına aday göstereceği yorumunu yaptılar.

Kılıçdaroğlu Akaydın’ı dinledi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçen haftalarda parti yönetimini ve Deniz Baykal’ı sert bir üslupla eleştiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile de görüştü. CHP Genel Merkezi’nde, yaklaşık yarım saat süren görüşme, basına kapalı gerçekleşti. Görüşme sonrası Akaydın, Genel Başkan ile Antalya’daki parti sorunlarını görüştüklerini söyledi. Daha önceki açıklamaları hatırlatılarak, görüşmede bu açıklamaların gündeme gelip gelmediğine ilişkin soru üzerine Akaydın, “Genel Başkan bir şey sormadı ama ben bilgilendirdim kendisini, daha çok ben konuştum” dedi. Akaydın, görüşmenin içeriğiyle ilgili daha fazla bilgi veremeyeceğini kaydetti.

MYK’da bir karar alınmadı
CHP MYK dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında 3 saatlik bir toplantı yaptı. Toplantı sonrası açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgün Ayman Güler, Gürsel Tekin’in istifasına ilişkin MYK’da bir karar alınmadığını söyledi. CHP tüzüğüne göre, MYK üyelerini görevlendirmek veya görevden almanın genel başkanın yetkisinde olduğunu hatırlatan Güler, “Dolayısıyla istifa konusu MYK’da bir karara varmak amacıyla görüşülmemiştir” dedi. Güler, diğer üyelere ilişkin istifa iddialarını ise doğrulamadı. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü de kutlayan Güler, “Türkiye dünyanın 17’nci büyük ekonomisi diyenler, okullarımızda kendi elleriyle dağıttıkları sütle çocuklarımızı zehirlediler. Bunun hesabının verilmesi gerekir. Siyasi sorumluların istifa etme erdemini göstermeleri gerekir” diye konuştu.