CHP'de yeni sorun: Ankara

CHP, Çankaya dahil, Ankara'daki aday bildirimlerine yetki belgesi eklememiş. Son söz YSK'nın. CHP lideri Baykal ise "İktidarın seçimlerde uyarıya ihtiyacı var" diye konuştu.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Aday listelerini zamanında il seçim kuruluna veremediği için Eskişehir'de 28 Mart Yerel Seçimleri'ne katılamayacak olan CHP'nin başı şimdi de Ankara'nın ilçelerinde ağrıyor.
AKP ve GP, kendilerine gelen bir ihbar üzerine, CHP'nin Ankara'daki ilçe seçim kurullarına verdiği aday listelerinin ekinde Genel Sekreter Önder Sav'ın imzasının bulunmasına rağmen Parti Meclisi'nin Sav'a verdiği yetkiye ilişkin belgenin bulunmadığı iddiasıyla, ilgili ilçe seçim kurullarına itiraz etti. AKP, Çankaya, Mamak, Altındağ, Keçiören ve Yenimahalle ilçe seçim kurullarına başvurarak, CHP'nin aday listelerinin geçersiz sayılmasını istedi. Etimesgut'ta ise itiraz dilekçesini GP verdi. İlçe seçim kurulları itirazlara ilişkin kararlarını bugün verecek. YSK yetkilileri, "Daha önce benzeri görülmemiş bir durum söz konusu. Aday listelerinin teslimi sırasında yetki belgesi de olmalıdır. Ancak dosya bize gelmeden değerlendirme yapmak yanlış olur" dedi.
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Hacaloğlu ise, Giresun'da benzer bir durum yaşandığını, ancak itirazın reddedildiğini söyledi.