CHP'de yol ayrımı yakın

Parti içi muhalifler, olağanüstü seçimli kurultay ve tüzük değişikliği yapılması amacıyla imza toplamayı sürdürürken, CHP lideri Deniz Baykal, sürpriz bir kararla parti tüzüğünün verdiği yetkiyi kullanarak, 3 Temmuz 2004'te olağanüstü kurultayı toplayacağını açıkladı.

İSTANBUL - Parti içi muhalifler, olağanüstü seçimli kurultay ve tüzük değişikliği yapılması amacıyla imza toplamayı sürdürürken, CHP lideri Deniz Baykal, sürpriz bir kararla parti tüzüğünün verdiği yetkiyi kullanarak, 3 Temmuz 2004'te olağanüstü kurultayı toplayacağını açıkladı.
CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda dün bir basın toplantısı düzenleyen Baykal, toplanacak olağanüstü kurultayın iki ana maddesinin olacağını açıkladı. CHP lideri Baykal, hem 'parti içinde söz dinlemez hale gelen bazı milletvekillerinin durumunun görüşüleceğini' hem de genel başkana güvenoyu talebinin oylanacağını söyledi.
'Buyurun, yapıyorum'
Baykal, "Bu baskın bir kurultay değil, ama bana göre olmaması gereken bir kurultay. Ancak kaçınılmaz hale gelmişti. Bu açıdan geç kalmış bir kurultay" dedi. Muhaliflere adeta rest çeken Baykal, şunları söyledi: "28 Mart seçimlerinden önce başlamış bir süreç vardı ve parti aylardır kurultay tartışmaları içine girdi. 'Yapmayın' diyorum, 'Yaparız' diyorlar. Buyurun, yapıyorum. CHP, Meclis içindeki iki siyasi partiden biri. Partinin oy düzeyi de yüzde 20'ler civarında şekillendi. CHP gerek ülke içi, gerek uluslararası sorunlara yönelik önemli politikalar üretti, ülkenin demokratik rejimine yönelik önemli rol üstlendi. Türkiye ciddi sorunlarla karşı karşıya. Ancak bu süreçte bazı milletvekilleri partiye zarar veren tutumlarına devam etti. Bu milletvekillerinin çabasını üzüntüyle karşılıyorum. Parti içi kavga görüntüsünde ısrar etmek yanlış.
Arkadaşlarımız CHP'yi, sekiz aylık yönetimini, en ağır iddia ve iftiralarla suçlamaya devam ediyorlar. Bu, parti ve parti yönetimine karşı kabul edilemez uygulama sürüyor. Partinin meşru organlarında konuşmayanlar, parti aleyhine gazetelerde, televizyonlarda konuşmaya devam ediyor."
'Kimseyi dinlemiyorlar'
"Ülkenin güvenliği, barışı ve demokratik rejimini yakından ilgilendiren bir dönemde, CHP'nin iç sorunlarını bir kenara bırakıp, yekvücut çalışması gerekir. Önümüzdeki günlerde İstanbul'da Sosyalist Enternasyonal toplanacak ve bu toplantının partiye zarar verilen bir ortamda gerçekleşmesi de üzüntü verici. Parti içi çekişme ve tartışma tablosunu, partinin yaşam biçimi haline getirmeye yönelik bir anlayış var.
CHP sürekli kendisiyle çekişen bir parti konumunda olamaz. Bazı milletvekilleri, ne genel başkan, ne parti meclisi, ne parlamento, ne belediye başkanı dinliyor. Onlar bildikleri yoldan şaşmıyorlar. Bazı milletvekilleri partiyi tüzük tartışmaları içine çekmek istiyor. Ancak gerçek niyetleri genel başkanın değişmesini sağlamak."
CHP lideri, 'Kurultay kararı muhaliflere hodri meydan mı' sorusu üzerine, parti içindeki çekişmeyi yeni bir noktaya taşımak istemediğini ve bazı milletvekillerine iddialarını sergileme imkânı verdiğini kaydetti.