CHP'de zor günler

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kendisini genel başkanlıktan uzaklaştırmak için Pentagon'a ait olduğu öne sürülen belgelerin ortaya çıkarıldığını belirtirken, parti içi muhalefeti, "Dikkat edin komplocularla aynı kefeye düşmeyin, dış güçlerin oyununa gelmeyin" diye uyardı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kendisini genel başkanlıktan uzaklaştırmak için Pentagon'a ait olduğu öne sürülen belgelerin ortaya çıkarıldığını belirtirken, parti içi muhalefeti, "Dikkat edin komplocularla aynı kefeye düşmeyin, dış güçlerin oyununa gelmeyin" diye uyardı.
Seçim toplantısı
CHP'de yerel seçimde alınan sonuçları değenlendirme toplantıları dün de sürdü. Cumartesi günü partili belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıdan sonra il başkanları yerel seçim sonuçlarını değerlendirmek için Ankara'da bir araya geldi. Büyük Anadolu Oteli'nde basına kapalı gerçekleşen toplantıya, Merkez Yönetim Kurulu, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleriyle milletvekilleri de katıldı. Deniz Baykal, il başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada, yine parti içi muhalefeti uyardı.
'Doğru çıkarsa giderim'
Kendisini CHP Genel Başkanlığı'ndan uzaklaştırmak amacıyla yerel seçimler sırasında CHP örgütlerine Pentagon'a ait olduğu öne sürülen bir belge dağıtıldığını anımsatan Baykal şunları söyledi: "Bu belge Pentagon'a ait de olabilir, olmayabilir de. Birileri bunu Pentagon belgesi gibi hazırlamış da olabilir. (Eski İçişleri bakanlarından Hasan Fehmi Güneş'e dönerek) Bu konunun uzmanları var. Bunu onlar değerlendirsin.
Ama tekrar ediyorum. Benim, eşimin, çocuklarımın herhangi bir yabancı bankada tek bir kuruş paramız çıkarsa gereğini yapmaya ve genel başkanlığı bırakmaya hazırım. Bu komployu kim hazırladı bilmiyorum, ama umarım arasından bir CHP'li çıkmaz" dedi.
Masaya yumruk
Parti içi muhalefeti, CHP'ye yönelik bu komployu hazırlayan iç ve dış güçlerin oyununa gelmemeye çağıran Baykal, "Muhalefet, komplocularla aynı çerçeveye düşmemeye özen göstermeli" dedi. Bu sözlere sert tepki gösteren İzmir İl Başkanı Alaaattin Yüksel, yumruğunu masaya vurarak, Baykal'a "Muhalefetle ilgili böyle konuşamazsınız" diye bağırdı.
İzmir İl Başkanı Yüksel'in tepkisi üzerine Baykal, "Bu ne telaş?" karşılığını verirken, bazı il başkanları Yüksel'e tepki gösterdi. Bunun üzerine CHP Genel Sekteri Önder Sav, tarafları yatıştırmak için, "Yerinizden genel başkana müdahale etmeyin. Sıranız gelince siz de konuşacaksınız" dedi.
'Partiyi vermem'
CHP lideri Deniz Baykal, parti önünde gösteri yapan muhalefeti de eleştirdiği konuşmasında, "Ben de etkin bir muhalefet hareketinden sonra partinin başına geldim. Muhalefetten rahatsız değilim. Ancak muhalefet, partiyi küçülterek ve bu eylemi sokağa taşıyarak yapılmaz. Biz CHP'yi sokakta bulmadık ki sokaktan gelen adama teslim edelim" diye konuştu.
Baykal'ın konuşmasından sonra ara verilen toplantı, daha sonra il başkanlarının konuşmalarıyla devam etti. Yüksel'in yanı sıra Rize İl Başkanı Turgut Karafazlı ile Samsun İl Başkanı Refik Karakoç da yönetime sert eleştiriler yöneltti. Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Derviş'in bu hafta grupta konuşma yapacağı ve kendisine yönelik eleştirilere yanıt vereceği öğrenildi.