CHP'den adaylık için istifa eden öğretmene soruşturma

CHP'den adaylık için istifa eden öğretmene soruşturma
CHP'den adaylık için istifa eden öğretmene soruşturma
CHP'den milletvekili aday adayı olacağını yarıyıl tatili öncesi okul yönetimine yazılı olarak bildiren, tatilin ardından da istifa dilekçesini veren öğretmen Ömür Yolcu hakkında, basına izinsiz demeç verdiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

RADİKAL - Muğla’nın Ortaca İlçesi’nde, CHP ’den milletvekili aday adayı olmak için istifa eden Ömür Yolcu adlı öğretmene jet hızıyla soruşturma açıldı. Soruşturma gerekçesi ise basına izinsiz demeç vermek!

Milletvekili aday adaylığını kamuoyu ve partililerle, kamu görevlisi olduğu değil, resmi izinli olduğu dönemde paylaştığını belirten Yolcu, soruşturmanın kanunen uygun olmadığını söyledi.

ADAYLIĞINI DUYURDU, SORUŞTURMA AÇILDI

Ortaca Yunus Emre Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmeni Ömür Yolcu, geçen 20 Ocak’ta dilekçe verip, sömestir tatilinin ardından CHP’den milletvekili aday adayı olabilmek için görevinden istifa edeceğini bildirdi. Sömestir, tatilinde CHP’nin Muğla’daki ilçe teşkilatlarını gezen Yolcu, milletvekilli aday adaylığını duyurdu. Bunun üzerine Yolcu hakkında Ortaca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından izinsiz olarak basına demeç verdiği gerekçesiyle idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında 7 gün içinde ifadesinin istenmesinin şaşkınlığını yaşayan Yolcu, dün okulların açılmasıyla okul yönetimine dilekçesini verip, görevinden istifa etti.

Hakkında soruşturma başlatılmasına anlam veremediğini belirten Yolcu, şunları söyledi: “Okullar tatil olmadan önce bir dilekçe vererek konumumu belirttim. Öğrencilerin mağdur olmaması için buna göre program hazırlanmasını için gerekli bilgiyi verdim. Buna rağmen hakkımda soruşturma başlattılar. Cumhuriyet Halk Partisi ’nden aday adayı olacağımı kamuoyu ve partililerle paylaştım. Basına açıklama yaptığım doğrudur. Zaten 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olacağımı ilk dilekçemde de belirtmiştim. Yaptığım siyaseten ve Yüksek Seçim Kurulu’nun yasalarına uygun olarak yapılan prosedüre uygun bir iştir. Kamu çalışanlarının basına demeç vermesi yasak. Ancak, yaptığım açıklamada kamu çalışanı olduğum zaman değil. Okulların tatil olduğu, resmi izinli olduğum dönemde yapılmıştır. Bu nedenle hakkımdaki soruşturma kanunen uygun değildir.”
DHA- Cihan KAYA